Trump, G7 zirvesinde Japon Başbakanı tehdit etti iddiası

Wall Street Journal (WSJ) ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta Kanada'da Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi Meksikalılar üzerinden tehdit ettiğini yazdı.
ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ)  ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen haftaki G7 zirvesi sırasında Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi '25 milyon Meksikalıyı Japonya'ya göndermekle' tehdit ettiğini öne sürdü.

Geçen hafta yapılan ve  ABD'nin çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getirme kararı yüzünden Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile Trump arasında çıkan tartışmaların damgasını vurduğu zirvede başka ilginç tartışmaların da yaşandığı belirtiliyor.

WSJ'nin zirveye katılan Avrupalı yetkililere dayandırdığı habere göre arka planda Trump ile diğer G7 ülkeleri liderleri arasında terörizm ve göç konularında ilginç diyaloglar yaşandı.


"Şinzo senin böyle bir sorunun yok"

Habere göre bir noktada göçün Avrupa için büyük bir sorun olduğunu söyleyen Trump Abe'ye dönerek " Şinzo, senin böyle bir sorunun yok ama ben sana 25 milyon Meksikalıyı gönderebilirim ve sen de çok kısa sürede işinden olursun" dedi.

Avrupalı yetkiliye göre bu sözler salonda soğuk rüzgarlar estirdi.

"Tüm teröristler Paris'te"

Aynı kaynak ardından İran ve terörizm konularının ele alındığı sırada Trump'ın bu kez de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u hedefe aldığını ve ona "Emmanuel sen bunu bilmelisin çünkü tüm teröristler Paris'te" dediğini öne sürdü.

Juncker'e: Acımasız katil

Trump'ın Avrupa Komisyonu Başkanı  Jean-Claude Juncker için de AB'nin ABD'li teknoloji şirketlerine yönelik tekel kurulmasını önleme  ve gümrük cezaları nedeniyle de Avrupa Komisyonu Başkanı  Jean-Claude Juncker için 'acımasız katil' dediği iddia edildi.

Trump G7 ortak deklarasyonunu imzalamamış ve hem Trump hem de yardımcıları zirvenin ev sahibi Kanada Başbakanı'nı 'ihanet ve ikiyüzlülükle' suçlamıştı.

Trump dün zirvedeki anlaşmazlık iddialarını Twitter'dan yaptığı açıklamada 'Yalan Haber' olarak nitelemişti.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ