The Guardian: Afrin'deki riskli kumar, hızla ters tepebilir

İngiltere'de çok satılan gazeteler arasında yer alan The Guardian Gazetesi'nin önemli yazarları arasında yer alan Simon Disdall, Afrin'e ilişkin yorum yazısı kaleme aldı.
İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesinin yazarlarından Simon Tisdall, bugünkü yazısında, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonunu kaleme aldı.

Tisdall, “Türkiye’nin dik kafalı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya, ABD ve Beşar Esad rejimine rağmen Suriyeli Kürtlere karşı kesin bir zafere oynuyor. Ancak bu riskli kumar, hızla ters tepebilir” diyerek şöyle devam etti:

2011’de iç savaşın başlamasıyla birlikte Türkiye, Batı ile birlikte Esad’ın devrilmesi politikasını benimsedi. IŞİD, Irak ve Suriye’de ortaya çıkınca, NATO üyesi Türkiye de diğer ülkeler gibi örgüte karşı mücadele etti. Ancak 2015’te PKK ile ateşkes sona erince Suriye ve Irak kaynaklı Kürt ‘terör tehdidi’ Erdoğan’ın büyük takıntısı haline geldi.


Erdoğan, 2016’daki başarısız darbe girişimini Kürt haklarını savunan siyasi partilere karşı bir tasfiye süreci olarak kullandı. Esad’ın müttefikleri Rusya ve İran’la da anlaşarak, bu ülkelerin Suriye politikalarını kabul etti ve Erdoğan böylece 2016’da ilk büyük Suriye harekâtını gerçekleştirebildi.

Erdoğan ve onun gibi düşünen milliyetçiler için Kuzey Irak’tan başlayıp Hatay sınırına kadar ulaşan ve hatta Türkiye’nin güneydoğusunu dahi kapsayabilecek olan özerk ya da bağımsız bir Kürt yapısı varoluşsal bir kâbus.

Böyle bir gelişmeyi önlemek, diğer tüm konuların önüne geçmiş durumda. Erdoğan kozlarını bir kez daha oynuyor.

‘ULUSLARARASI DESTEK SINIRLI’

Kürt direnişi bir yana, Erdoğan’ın en büyük sorunu büyük aktörlerin kendisini desteklemiyor olması. Geçtiğimiz hafta operasyona Rusya’dan yeşil ışık alabilmek adına Moskova’ya yetkililer göndermek durumunda kaldı. Buna karşın Rusya operasyonla ilgili ciddi endişelerini dile getirdi.

Rusya olası bir kazayı önlemek adına Afrin’deki birliklerini geri çekti. Ancak hâlâ Afrin’de hava sahasını kontrol etmeye devam ediyorlar ve her an müdahil olabilirler.

Esad ve büyük ihtimalle İran Erdoğan’a karşı fazlasıyla öfkeli. Şam yönetimi operasyonun Menbic’e doğru genişlemesi durumunda karşılık verileceği tehdidini dile getirmişti.

İran, Esad ve Rusya Suriye’nin Türkiye ile olan sınırının IŞİD, diğer cihatçı gruplar ya da ABD destekli rejim karşıtı muhaliflerdense Kürtler tarafından kontrol edilmesini tercih ediyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ