"Suud Erdoğan'ın kulağını çekti"

Erdoğan'ın Körfez ziyaretinin perde arkası Arap basınında... Bahreyn'de Erdoğan'a Rusya uyarısı yapıldığı, Suudi Arabistan'ın dolaylı yolda Erdoğan'ın kulağını çektiği iddia edildi.

Suud ailesine yakınlığıyla bilinen gazeteci Cemal Hasıkçı Bahreyn Kralı'nın Erdoğan'a ziyareti esnasında gizli bir mesaj verdiğini iddia etti.

Yayınladığı elektronik gazetede çıkan yazıya göre Bahreyn Kralı ve Erdoğan arasında basına açıklanmayan gizli toplantı yaklaşık dört saat sürdü. Toplantıda, Kral Erdoğan'a Suudların bazı rahatsızlıklarını iletti. Buna göre Suudi Arabistan, Ankara ve Moskova arasındaki ilişkilerin yeniden ısınmasından ve özellikle 15 Temmuz'dan sonra, ekonomik krizi aşabilmesi için Türkiye'ye verdikleri karşılıksız mali yardımlardan sonra Erdoğan'ın Riyad'ı Suriye denkleminden çıkarmasından rahatsız.


Hasıkçı yazısının devamında, bölgede Riyad'ın stratejik ağırlığını yok eden Rusya-Türkiye-İran-Suriye dörtlü bloğunun kurulması sonrasında Riyad ve Moskova arasındaki askeri-siyasi ilişkilerin iyi olmadığını ifade etti. Buna rağmen Riyad'ın ekonomik ihtiyaçları için baskı altında olan Erdoğan hükümeti için çabaladığını da Hasıkçı sözlerine ekledi. 

Yazara göre, Bahreyn Kralının ilettiği rahatsızlıklara karşılık Erdoğan Kral'dan Suud Kralı Selman'ı sakinleştirmesini, Türkiye'nin hiçbir zaman Suriye'de Riyad'ın siyasi rolünü devre dışı bırakma amacı taşımadığını, Körfez ülkelerinin ipleri eline alacağını ve Türkiye'ye mali yardımları devam ettiği sürece Şeyhliklerin çıkarlarının korunacağı cevabını verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ