"Suriye'de Rus üslerine saldırı Türkiye'nin denetlediği bölgeden geldi"

Suriye'deki askeri üsleri hedef alan insansız hava araçlarının Türkiye'nin denetimindeki bölgelerden kalktığı iddia edildi.
 Rusya basınında yer alan haberlerde, geçen hafta içerisinde Suriye'deki Rus askeri üslerini hedef alan saldırıların İdlib'te Türkiye'nin denetlediği çatışmasızlık bölgesinden kalkan insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlendiğini bildirildi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Rus devletine ait haber kanalı Rossiya 24'de bugün yer alan habere göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türkiye'nin istihbarat örgütleriyle temasa geçerek, çatışmasızlık bölgelerine yönelik sorumluluklarının yerine getirilmesi konusunda uyarıldı.

Interfax-AVN askeri haber ajansına göre de, Rus Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynak, 5-6 Ocak tarihlerinde İHA'larla düzenlenen saldırılarda Hmeymim ve Tartus üslerinin hedef alındığını söyledi.


'13 İHA İLE SALDIRI YAPILDI'

Rus basının bildirdiğine göre, saldırılar, 13 İHA ile gerçekleştirdi. Bunların 10'u Hmeymim, üçü de Tartus üssünü hedef aldı. 

Rus Savunma Bakanlığı kaynağı, tüm İHA'ların elektronik savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü ve uzmanların enkazlarında incelemeler yaptığını söyledi.

Kaynak, "Yakında, bu enkaz görüntülerini ve yapılan çalışmaların ilk sonuçlarını paylaşacağız. Militanların eline onlarca kilometrelik bir mesafe boyunca yönlendirme yapabilecekleri ve GPS uydu koordinatlarını kullanarak hedef gözeten saldırılar düzenleyebilecekleri teknolojilerin verilmiş olması, artık tüm dünya kamuoyu için çok ciddi bir endişe kaynağıdır" dedi. 

Aynı kaynak, bu nedenle, dünyadaki bir çok kentin ve sivil noktanın bu tarz İHA'lar kullanılarak düzenlenebilecek terör saldırıları tehdidi altında olduğunu da öne sürdü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ