Suriye-İsrail arasında sıcak gelişmelere yaşanıyor

İsrail'in Suriye'de uçağının düşürülmesi sonrasında sıcak gelişmeler yaşanıyor. İsrail tarafından operasyona devam edilmesi çağrısı yapıldı.
Sabah saatlerinde Suriye'de İsrail ordusuna ait bir savaş uçağının ihlal gerekçesiyle düşürülmesi sonrasında bölgede tansiyon yükseldi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Suriye’de bir İsrail uçağının düşürüldüğü belirtildi.

IDF tarafından yapılan açıklamada, Suriye’de, İran’a ait bir insansız hava aracının ve kontrol sistemlerinin vurulduğu, operasyon sırasında İsrail uçağının düşürüldüğü ifade edildi.

Uçağın İsrail topraklarına düştüğü ve 1 pilotun ağır yaralı olduğu belirtildi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Suriye topraklarında operasyonların devam etmesi talimatını verdi.


SURİYE’DEN AÇIKLAMA
Konuyla ilgili Suriye’den de bir açıklama yapıldı. Açıklamada İsrail saldırganlığına karşı “birden fazla” uçağın düşürüldüğü iddia edildi. Ancak bu iddia İsrail tarafından yalanlandı.

TANSİYON YÜKSELİYOR
Sabah saatlerinde İsrail’in Suriye topraklarında bir İran İHA’sını düşürmesi ve ardından Suriye hava savunma sistemlerinin İsrail F-16’sını vurmasıyla yaşanan gerilim tırmanmaya devam ediyor. Son olarak Golan Tepeleri’nde roket alarmı verildiği duyuruldu.

İsrail’in açıklamasının hemen ardından Suriye devlet televizyonunun verdiği son dakika haberine göre Şam kırsalında patlama sesleri duyuldu. Devlet televizyonu patlamaların nedenini İsrail savaş uçakları tarafından yapılan “yeni bir saldırganlık” olarak ifade etti. Ayrıca Suriye hava savunma sistemlerinin İsrail uçaklarına karşılık verdiği belirtiliyor.

TEL AVİV’DE HAVALİMANI KAPATILDI
Öte yandan yaşanan çatışmalardan ötürü İsrail’in başkenti Tel Aviv’de Ben Gurion havalimanı geçici olarak kapatıldı. Tel Aviv’e gidecek olan uçaklar Akdeniz üzerinde bekletiliyor.
 
havalimani
 
İSRAİL: 12 HEDEF VURULDU
İsrail ordu sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Suriye topraklarında İran ve Suriye’ye ait 12 askeri hedefin vurulduğu ifade edildi. Hedeflerin niteliği hakkında bir bilgi verilmedi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ