Suriye Devlet Başkanı Esad, “Hakan Fidan ile iki kez görüştük, Erdoğan ile de görüşürüz” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle zalimlikle ve teröristle suçladığı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile MİT Başkanı Hakan Fidan’ın yakın bir zamanda iki kez görüştüğü ortaya çıktı.


Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, İran’ın arabuluculuğu ile Tahran’da Hakan Fidan ile görüştüklerini, aynı şekilde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la da görüşmeye açık olduklarını söyledi.

Beşar Esad, “Eğer Suriye’nin çıkarları doğrultusunda olacak ve egemenliğimize zarar vermeyecekse Erdoğan ile görüşebiliriz” ifadelerini kullanması dikkat çekti.


“The Syrian Observer” adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye heyeti ile Hakan Fidan’ın önce İran’ın başkenti Tahran’da görüştüklerini, daha sonra ise Keseb Sınır Kapısı’nda yeniden bir araya geldiklerini anlattı.

Esad’ın Türk görevliler ile ilgili “Ülkemizde neler olduğunu Türk siyasetçilerinden daha iyi anlıyorlar” dediği aktarılırken, “Türkiye ile işbirliğine açığız… Eğer Suriye’nin çıkarları doğrultusunda olacak ve egemenliğimize zarar vermeyecekse Erdoğan ile görüşebiliriz” şeklinde konuştu.

8 Mayıs tarihinde gazeteciler ile bir araya gelen Esad’ın, kendisine yöneltilen sorulara karşılık Türkiye ile yalnızca İran ve Rusya üzerinden değil, doğrudan da görüşme yaptıkları, bu görüşmelerin en önemlisinin ise Hatay’a sınır olan Lazkiye’de bulunan Keseb Sınır Kapısı’nda gerçekleştirdiği cevabını verdiği belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ