​Sümeyye Erdoğan ABD'li Müslümanları birbirine düşürdü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın pazartesi akşamı yaptığı konuşma bazı Amerikan İslamcıları arasında fikir ayrılığına yol açtı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın geçtiğimiz hafta başında ABD’deki bazı İslami grupların düzenlediği toplantıda yaptığı konuşma ortalığı karıştırdı. Bayraktar’ın konuşmasına ev sahipliği yapan kuruluşları eleştiren bazı Amerikalı aktivistler Erdoğan için, ‘onun tehlikeli ve ahlaksız rejimini kucaklayacak kadar çılgın mıyım’ ifadelerini kullandı. Ev sahibi kuruluşların memnuniyet mesajları da ABD’li Müslümanlar arasında fikir ayrılığına yol açtı. 

Sümeyye Bayraktar’ın, Muslim American Society (MAS) ve Islamic Circle of North America (ICNA)’da yaptığı konuşmanın analizi Investigative Project on Terrorism (IPT) isimli İnternet sitesinde yayınlandı. John Rossomando imzasıyla yayınlanan haberde ‘Sümeyye Bayraktar, babasının rejimini savunmak için bu kuruluşları kullanarak fikirlerini dile getirdi’ ifadelerine yer verildi. 

Darbe girişimi sonrası yaşananlara da yer verilen yazıda, ¨Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimini kullanarak politikacıları ve gazetecileri bertaraf etti¨denildi. Ancak kızı Sümeyye Erdoğan’ın toplantıda yaptığı konuşmada bu iddiaları reddettiği belirtildi. Bunun yerine Pensilvanya’da yaşayan Gülen hareketi lideri Fethullah Gülen’i darbe girişimini yapmakla suçladığı vurgulandı. 


Bayraktar’ın, ‘terör örgütüne’ üye olanların statülerine bakılmaksızın bunun sonuçlarını ödeyeceğini belirttiği ifade edildi. Konuşmada geçen çarpıklıklar şu şekilde sıralandı: ¨Bayraktar, daha da ileri giderek Türkiye’de gazetecilik faaliyetlerinden dolayı ve Cumhurbaşkanı’nı eleştirmekten dolayı cezaevinde gazeteci bulunmadığını söyledi. Oysa sadece 2 hafta önce insan hakları izleme örgütü 69 sayfalık raporunda bir yıldan uzun bir süredir gazetecilere yönelik olumsuzlukların devam ettiğini söylemişti.¨ 

Yazıda, konuşma ile gerçekte yaşananlar arasındaki farkın ardından aktivistler arasındaki tartışmalara değinildi. ¨Islamic Society of Boston Cultural Center Eski İmamı Suhaib Webb’in yazdığı twitter mesajında Bayraktar’ın konuşmasından duyduğu ‘onur’u belirtti. Ama bu çarpıklıklar bile onu bu açıklamayı yapmaktan alıkoymadı¨ifadelerine yer verildi. Webb’in mesajında ‘Erdoğan’a ilgisi, alakası, adaleti ve toleransı için de şükranlarını iletmesi çok ağır bir dille eleştirildi. 

Bunların ardından Aktivist Rabia Chaudry’ın ‘Erdoğan’ın toleransı ve adalet’ini Facebook’ta yayınladığı alaylı bir mesajla yanıtladı’ğı belirtildi. ¨Chaudry, ABD’deki İslamcıları, hakkında insan hakları ihlalleriyle illgili soru işaretleri bulunan Erdoğan’ı kucaklayıcı açıklamalarından dolayı çarşamba günü kınadı¨denildi. 

Yazıda şu ifadelere yer verildi: ¨Chaudry, ’onun tehlikeli ve ahlaksız rejimini kucaklayacak kadar çılgın mıyım’ dedi. ABD'de, gelecekteki Müslüman Kardeşliğinin cadı avının hedefi olacak olan aynı grupların ve bireylerin kendi avukatlığını yapan bir adamı nasıl desteklediğini merak eden tek kişi ben miyim? Müslümanlar gerçekten güçlü adamları ve diktatorleri mi seviyor?’

Analizin diğer kısmında ise Bayraktar’ın konuşmasını eleştiren bir başka Müslüman liderin sözleriene yer verildi: ¨Chaudry yalnız değildi. Council on American-Islamic Relations (CAIR) Chicago üst düzey yöneticisi Ahmed Rehab da Webb’in Erdoğana yaptığı yağcılığın karşısında duranlar korosunda yerini almıştı. Rehab, Webb’e cevaben, adaletin ve toleransın yok sayıldığı bir yere desteğin çok ironik. Hadi kör noktalarımızdan kaçınalım’ diye yazdı.¨

Yazının sonunda görüşlerine yer verilen Today’s Zaman Ankara temsilcisi Abdullah Bozkurt da, ¨MAS, ICNA ve ABD’deki diğer Islamcı gruplar Türk dış politikasına alet oldu¨ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın politikasının İran’
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ