Sudan'da yönetime el koyan ordu, eski hükümet üyelerini tutukladı

Sudan'da yönetime el koyan geçici askeri konsey, eski hükümet üyelerini tutukladı.Sudan'da askeri darbenin ardından yönetime el koyan geçici askeri konsey, eski hükümet üyelerini tutukladı. Konsey Sözcüsü Şemsettin Şanto, yeni başbakana muhalefetin karar vereceğini söyledi ve onların tercihinin uygulanacağına söz verdi.


Sudan'da aylar süren protestolar sonrası, perşembe günü Sudan ordusu yönetime el koymuş, devlet başkanı Ömer El Beşir görevden alınmıştı. Askeri konsey tarafından tutuklandığı ve güvenli bir yere götürüldüğü açıklanan El Beşir'in nerede olduğu bilinmiyor.

Göstericiler ülkeye sivil bir yönetim gelene kadar sokaklarda kalmaya devam edeceklerini belirtirken, başkent Hartum'daki Savunma Bakanlığı binası önünde de oturma eylemi devam ediyor.

'BAŞBAKANI BİZ ATAMAYACAĞIZ'

Pazar günü bir basın toplantısı düzenleyen geçici askeri konsey temsilcileri, muhalefet partilerinin üzerinde uzlaştığı bir sivil hükümet atayacaklarını söyledi.

Konsey sözcüsü Şanto, "Biz başbakan atamayacağız, onlar kendi başbakanlarını seçecek" dedi ve sokaktaki protestoculara, eylemlerini sonlandırmaları için güç uygulamayacaklarını açıkladı.

KONSEYDEN HALKA ÇAĞRI

Şanto öte yandan protestoculara kentlerdeki günlük hayatı engellememe, yol kesme eylemleri yapmama çağrısında bulunarak, “Eline silah alanlara hoşgörü gösterilmeyecek” dedi.

ASKERİ KONSEY TOPLANTISINDAN ÇIKAN KARARLAR

BBC Türkçe’nin haberine göre toplantı yapan askeri konsey bir dizi karar daha açıkladı. Bunlardan bir kısmı şöyle:

-Medya üzerindeki bütün kısıtlamalar ve sansürlerin kaldırılması

-Ordu ve poliste yeni yöneticiler atanması

-Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi'ne yeni yönetici atanması

-Yolsuzlukla mücadele ve eski iktidar partisini denetlemek için komiteler kurulması

-Protestocuları destekledikleri gerekçesiyle tutuklanan kolluk kuvvetlerinin serbest bırakılması

-Diplomatik misyonların gözden geçirilmesi

Savunma Bakanı Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf’ın görevi devrettiği Korgeneral Abdul Fattah Abdulrahman Burhan da, cumartesi günkü konuşmasında siyasi tutukluların derhal serbest bırakılacağını ve protestocuları öldüren kolluk kuvvetlerinin yargılanacağını açıklamıştı.

DIŞİŞLERİ: TAAHHÜTLER MEMNUNİYETLE NOT EDİLDİ

Darbenin ardından askeri konseyin yaptığı açıklamalar Türkiye tarafından da takip ediliyor. Dışişleri Bakanlığı pazar akşamı yayımladığı açıklamasında "taahhütlerin memnuniyetle not edildiğini" ifade ederek, şunları kaydetti:

“Askeri Geçiş Konseyi'nin, sürecin toplumun tüm kesimlerinin iştirakiyle yürütüleceği, ülkede güvenlik ve kamu düzeninin korunacağı ve süreç sonunda yönetimin sivillere iade edileceği yönündeki taahhütleri memnuniyetle not edilmiştir. Bu sürecin süratle tamamlanması temenni edilmektedir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ