Sudan’da askeri darbe, El-Beşir 30 yıllık iktidarının sonuna mı geldi?

Sudan’da hayat pahalılığı gerekçesiyle başlayan protestolar, Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in istifasını talep etmeye dönüşen gösteriler dönüştü.
30 yıldır Sudan Devlet Başkanlığı’nı yapan Ömer El-Beşir’in bu sabah saatlerinde istifa ettiği aktarıldı. 


Daha sonra Sudan devlet televizyonu, ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağını bildirdi. 

Al Arabiya’ya konuşan kaynakların aktardığına göre gösteriler sonrası artan baskı sonucu Sudan Devlet Başkanı Ömer el- Beşir’in istifa ettiği ve bazı yöneticilerin tutuklandığını belirtti. 

Dünya basını, Sudan’daki 30 yıllık Beşir rejimine yönelik darbe girişimini son dakika olarak duyurdu. 

Sudan’ın başkenti Hartum’da aylardır Beşir rejimine yönelik protestolar sürüyordu. Polis bu eylemlere sert bir şekilde müdahale ederken, son günlerde bazı askeri birlikleri protestocuları polisten savunmaya başlamıştı.

Televizyonda yayınlanan bildiride. “Silahlı kuvvetler kısa süre sonra önemli bir açıklama yapacak. Hazır olun” yazdı. Bu bildiri halk arasında Sudan lideri Ömer el- Beşir’e ‘bir darbe düzenleniyor olabilir’ söylentileri başlattı.

Al Arabiya’ya konuşan kaynaklara göre Beşir, ‘istifa etme’ kararı aldı ve eski ile hâlâ görevde olan bazı hükümet yetkilileri tutuklandı. 

Kaynaklar ayrıca Hartum havalimanının kapatıldığını ve karşı darbe girişiminin başarısız olduğunu iletti.

Reuters’da yer alan habere göre Sudan ordusu başkent Hartum’un önemli yolları ve köprülerine askeri araçlar yerleştirdi. 

Hartum’da birçok kişinin, “Devrildiler, biz kazandık” diye slogan attığı ifade edildi.

AFP’ye göre bugün sabah ordu mensuplarını taşıyan araçlar Savunma Bakanlığı binası ve Beşir’in de evinin bulunduğu askeri yerleşkeye girdi.

Yerleşkenin dışında eylemler devam ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ