Savcının açıklamasında sahte Gülen mektubu detayı

"Fabrikasyon dökümanlar getirmişseniz, bunun sonuçlarına hazır olmalıydınız''
Zarrab davası olarak bilinen ve Halkbank Genel müdür yardımcısı Hakan Atilla'nın bugün jüri tarafından 5 konuda suçlu bulunduğu duruşma sonrası NY Güney Bölge Başsavcılığı'ndan sert bir mesaj yayınlandı

Yayınlanan Savcı Joon H.Kim imzalı mesajda özetle ''bugün açık, adil ve anonim bir jüri tarafından Halkbank yetkilisi Hakan Atilla'nın yargılaması oldu'' dendi. Savcılıkla işbirliği yapan Reza Zarrab'ın verdiği ifadelere atıf yapılan açıklamada İran'a yönelik ambargonun delinmesinin ciddi bir suç olduğu hatırlatıldı. 
 
''ABD yasalarına göre suç kabul edilen ve İran gibi yaptırım uygulanan ülkelere kasıtlı olarak yardım etmek/ambargoyu delmek mi, yoksa Uluslararası bankacılık sisteminde kalıp ABD dolarıyla işlem yapmaya devam edebilmek mi... Bu seçimi bankalar ve bankacılar yapmalı'' denen açıklamada 'bunların her ikisini de seçemeyeceğinizi bilmelisiniz' vurgusunda bulunuldu.
 
GÜLEN ADINA ÜRETİLİP MAHKEMEYE SUNULAN SAHTE MEKTUBA VURGU
 
Savcılık Hakan Atilla'nın avukatlarının mahkemeye sunduğu ve Türkiye'de sahte olarak üretildiği ortaya çıkan delillere de atıfta bulundu... Bilindiği üzere Atilla'nın AKP hükümeti tarafından tutulan ve parası ödenen avukatları, Fethullah Gülen Hocaefendi'nin yazdığını iddia ettikleri -ancak sahte olduğu ortaya çıkan- bir mektubu mahkemeye getirmiş, bu mektupta tanık polis Hüseyin Korkmaz'ın tahliye edilmesi için Gülen'in bir rica yazısı yazdığı öne sürülmüştü. Fabrikasyon üretilen evrakın savcılıkça mahkemeyi yanıltma girişimi kabul edilerek Hakan Atilla'nın aleyhine kullanıldığı böylece netlik kazandı. 
 
'FABRİKASYON DÖKÜMAN VERİRSENİZ SONUÇLARINA KATLANIRSINIZ'
 
''Atilla gibi, ambargoyu delen faaliyetlerin göbeğinde olduğunuz halde ABD hazine Bakanlığı yetkililerine defalarca kez yalan söylemiş, ya da fabrikasyon dökümanlar getirmişseniz, bunun sonuçlarına hazır olmalıydınız'' denen açıklamada, Atilla'nın seçimini bunları mahkemede yaparak hüküm giymekten yana kullandığı belirtildi
 
İşte o açıklama
 
 
 
SAMANYOLUHABER
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ