Savaş tehlikesi

"Rusya el Bab'da Türkiye ve Suriye Ordularının çarpışmasına engel olmayacak"
Lubnan24 haber sitesinin Şam'daki kaynaklarına dayandırdığı haberine göre şu ana kadar Türkiye ve Rusya arasında el Bab konusunda varılmış bir anlaşma olmadığı gibi Rusya şehre Suriye ordusunun girmesi konusunda ısrarcı.

Fırat Kalkanı birliklerinin el Bab şehrine girmesi ve Suriye ordusunun ilerlediği şehrin güney kısmındaki noktaları ele geçirmesi halinde iki ordu karşı karşıya gelmiş olacak.

Kaynaklar Fırat Kalkanı birlikleri ile Suriye ordusunun çarpışması durumunun artık sahadaki bir gerçek haline geldiğini belirtmekte. Özellikle de Ankara'nın şehrin güney kısmındaki pozisyonlarını korumak istemesi halinde.


Kaynaklara göre Moskova bu çatışmaya engel olmayacağı gibi bu çatışmayı teşvik edecek. Çünkü Türkiye'nin ilerleyişi Rusya ile koordinasyon içinde gerçekleşmemekte.

Haberde, son olarak, kaynakların el Bab'ın Türkiye ve Rusya ittifakının sonu olduğunu, burada gerçekleşecek savaşın Türk-Rus ittifakının kapsadığı son husus olduğunu, özellikle de yeni savaşların arefesinde değişen dengeler ışığında kuzey Suriye'deki bu stratejik şehrin Rus-Türk ilişkilerindeki yeni bir ayrım olacağını ifade ettikleri belirtilmekte.

Kaynak: lebanon24.com/articles/1486985764854665200/
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ