Şam ve Ankara El Bab'da buluşacak

Türk askerinin Suriye'deki varlığının, rejim güçleriyle çatışma ihtimali doğuracağı belirtiliyor. Frantz Klintseviç'e göre, Suriye ve Türkiye'nin askeri hareketlilikleri koordinasyon içerisinde değil. Bundan dolayı silahlı çatışma mümkün.
Çok sayıda şehit verdiğimiz El Bab operasyonu devam ederken, önümüzdeki dönemde Suriye'deki Türk birliklerinin, Suriye ordusuyla yakınlaşacağı ve olası çatışmaların yaşanabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

İzvestiya'da yayınlanan, Rus ve Suriyeli yetkililerin görüşlerinin de yer aldığı Andrey Ontikov imzalı yazıda, Türk askerinin Suriye'deki varlığının, Suriye rejim güçleriyle bir çatışma ihtimalini doğurduğuna vurgu yapıldı. 

Makalede, iki ülke askerleri arasında çıkabilecek çatışma ihtimaline ilişkin şu ifadelere yer verildi:


"Türk birliklerinin Halep'teki hareketliliği, Suriye rejim askerleriyle bir çatışma olanağı doğurabilir. Bu konuda Rusya, Türkiye'nin terörist gruplara karşı operasyon yürüttüğü halde kırmızı çizgiyi geçmemesi gerektiğini belirtiyor. Şu anda Ankara, Halep'in 50 kilometre uzağında bulunan El Bab şehrinde IŞİD'e karşı bir savaş yürütüyor. Eğer teröristleri yenmeyi başarabilirlerse Suriye ordusuna daha yakın bir pozisyona gelecek."

Özgür Suriye Ordusu ve Türk birliklerinin Halep'in kuzeydoğusunda bulunan El Bab'daki hareketliliğinin, Suriye rejim güçleriyle gelecekte bir çatışmaya yol açabileceğine değinilen makalede Frantz Klintseviç'in görüşlerine de yer verildi. Konuyla iligili demeç veren Rus Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frantz Klintsevich'e göre Ankara ve Şam'ın eylemlerinin koordineli olmamasından kaynaklı iki taraftan da beklenmedik kurbanlar verilmesi muhtemel.

Klintseviç'in görüşleri şöyle:

"Bu görmezden gelinemez. Suriye ve Türkiye'nin askeri hareketlilikleri koordinasyon içerisinde değil. Bundan dolayı silahlı çatışma mümkün. Ankara elbette IŞİD'e karşı mücadele içerisinde. Bu uluslararası terörizmle mücadeleye gerçek bir yardım. Ama sorun, Şam tarafından onaylanmayan Türk askerinin egemen bir ülkenin topraklarında olmasıdır."

Baas Partisi Milletvekili Cemal Rabia ise Şam'ın durumu yakından takip ettiğini ve gerektiğinde Türklere karşı bir direnç göstermeye hazır olduklarını söylüyor:
 
"Suriyeli yetkililerin pozisyonu açıktır. Türk işgali ülkenin egemenliğinin ihlali anlamına gelir. Ankara'nın teröristlere karşı yürüttüğünü iddia ettiği savaş, Türk askerlerinin IŞİD bayraklarını indirip ÖSO bayrağı altında durduğu bir gösteriden farklı değildir. Bu bağlamda ben, hükumet güçlerinin Türk askerleri ve ÖSO militanlarının hareketlerini yakından takip ettiğinin güvencesini vermek istiyorum. Ayrıca Suriye Ulusal Direniş Birimleri, onların ilermemesi için her şeyi yapar."

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ