'Sakız çiğniyor' diye mahkemeden atıldı

Adana’da Hizmet hareketine cadı avında aralarında yerel televizyon ve gazete sahibi ile gazetecilerin bulunduğu 2’si firari, 2’si tutuklu 13 ismin yargılanmalarına başlandı.
Duruşmayı izleyen The International and European Federation of Journalists (IFJ) temsilcisi Oliver Money Kyrle, uyarılara rağmen sakız çiğnemeye devam ettiği gerekçesiyle mahkeme başkanı tarafından salondan çıkarıldı.Adana'daki Cemaat davasında uluslararası gözlemci mahkemden atıldı.

Duruşmada savunma yapan şüpheliler, suçlamaları kabul etmedi. Bu sırada duruşmayı gözlemci olarak izleyen Oliver Money Kyrle’yi mahkeme başkanı, sakız çiğnememesi konusunda uyardı. Uyarıya rağmen sakız çiğnemeye devam eden Oliver Money Kyrle salondan çıkarıldı. 

Adliye önünde gazeticilere açıklama yapan TGS İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner, fikir, düşünce ve ifade özgürlüğünden yana olduklarını belirterek, "Bizlerden isteseniz de terörist yaratamazsınız. Bugün TGS olarak Adana Şube Başkanımız Salim Büyükkaya ve diğer gazetecilerin yanında olduğumuzu göstermek için buradayız. Örgütlerle bizim yakından uzaktan işimiz olmaz" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ