Rusya'yla süt limanız derken, ambargoyu aratmayacak kararlar!

S-400 anlaşması üzerinden ABD ile kriz ortamında Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğu düşünülürken perde arkasında bir ambargo olarak yorumlanabilecek gelişmeler yaşandığı gün yüzüne çıktı.
Temmuz ayında 85 ton kiraz, 20 ton kayısı, 15 ton çilek ve 44 ton nektarin Rusya’dan vize alamamış. Ağustos ayında da 25 ton üzüm, 14 ton marul, 24 ton domates, 64 ton kayısı Rus sınır kapılarından geri dönerken eylül, ekim ve kasımla birlikte son yılların en yüksek rakamına ulaşıldığı belirtiliyor.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker'in haberine göre, Rusya’nın Tarım Ürünleri Denetim Ajansı Rosselkhoznadzor, geçtiğimiz hafta 550 ton mandalinanın ülkeye girişini engellemiş. Sadece son altı ayda değeri milyonlarca dolarlarla ölçülen Türk sebze ve meyvesinin, Akdeniz Meyve Sineği olduğu gerekçesiyle imha edildi, geriye gönderildiği kaydediliyor. Bir de buna Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri üreticilerinden Sütaş'ın eklendiği gelen son bilgiler arasında.

Rosselkhoznadzor'un, Avrupa Birliği dahil bir çok ülkeye ihracat yapan Sütaş'ı ürettiği süt tozunda Rusya'da kullanımı yasak olan zararlı maddeler bulunduğunu iddia ettiği belirtilen haberde Sütaş'tan ise belirtilen değerlerin AB standartlarına ve Türk Gıda Kodeksi'ne göre üst sınırın altında olduğunu açıklaması geldiği aktarılıyor.


İşin tarım boyutunda ise Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Rusya tarafından tarife dışı engellemeler uygulandığını, bazı gümrüklerde analiz bahanesiyle gereğinden fazla bekletilerek ürünlerin bozulduğunu söylüyor.

Rus Kurumu Rosselkhoznadzor’un resmi sitesini incelediğini belirten Kerim Ülker, Belarus, Ermenistan ve Kazakistan’daki üreticilere yönelik birkaç engelleme ve yasaklama dışında neredeyse bildirimlerin önemli kısmının Türkiye ile ilgili açıklamalar olduğuna dikkat çekiyor.

"Birkaç üretici ve ihracatçı ile görüştüğümde ise durumun daha vahim olduğunu öğrendim" diyen Ülker, bir ihracatçının, 'Türkiye’den AB ülkelerine ürün gönderiyorum. Ama Rusya’da takılıp kalıyoruz. Biz de çareyi Belarus başta olmak üzere çeşitli eski Sovyet Ülkeleri’nden bulduk. Oralara gönderip, Rusya pazarına giriyoruz” dediğini paylaşıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ