Rusya acil toplantıda BM'den kınama istedi

ABD, Fransa ve İngiltere tarafından Suriye'ye düzenlenen hava saldırısını kınayan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplandı.
Konseyin toplanmasını isteyen Rusya, BM üyesi ülkelere bir tasarı sunarak, "Suriye'yi hedef alan saldırgan tavrın sona erdirilmesi ve gerginliği arttıracak eylemlerden kaçınılması" çağrısında bulundu.

Ancak, Rusya’nın Konsey’e sunduğu karar tasarısı reddedildi. Tasarı, ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye yönelik “saldırganlıklarının” kınanması çağrısı yapıyordu.

Rusya’nın dışında sadece Çin ve Bolivya tasarıya destek verdi.


8 ülke tasarının aleyhinde oy kullanırken, 4 ülke de çekimser kaldı.

Tasarıyı sunan Rusya'nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia, ABD öncülüğündeki hava saldırısını 'felaket boyuttaki insani durumu daha da kötüleştirmek'le suçladı.

BMGK'nın acil toplantısı sırasında konuşan Nebenzia, sözkonusu saldırılar nedeniyle 'uluslararası hukukun bariz bir şekilde ayaklar altına alındığı' iddiasında bulundu.

Toplantının başında söz alan BM Genel Sekreteri Antnio Guterres, üye ülkelerin önceliğinin uluslararası barış ve güvenlik olması gerektiğini belirtti. Tüm ülkelere, kimyasal silah ve türevleri hakkında uluslararası hukuka bağlı kalmaları çağrısı yapan Guterres, Suriye'de çeşitli orduların, bir dizi silahlı grubun bulunduğunu ve bölgede tırmanışa geçen gerginliğin son bulması gerektiğini kaydetti.

Ardından söz alan Nebenzia ise, Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığı iddialarını yalanladı ve Rusya Silahlı Güçleri'nin hiçbir kimyasal silah izine rastlamadığını savundu.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın, BM Güvenlik Konseyi'nin endişelerini hiçe saydığını ifa eden Nebenzia, saldırganlığın son bulması için önlem alınması çağrısı yaptı.

BM'nin ABD Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise, üç ülke tarafından düzenlenen saldırıyı savunduğu konuşmasında, hava harekatının intikam ya da cezalandırma amaçlı yapılmadığını, kimyasal silah kullanımına karşı oldukları için operasyonun düzenlendiğini belirtti.

Hava saldırısının bu tür silah kullanımına karşı açık bir mesaj içerdiğini dile getiren Haley, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD Esad'ın kimyasal silah kullanmasına izin vermeyecek. Diplomasiye defalarca şans verdik. Düzenlenen saldırılarda Esad rejimine ait tüm kimyasal silah merkezleri imha edildi."Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ