Rus Uzman: Altıntaş'ın cemaat üyesi olduğu bilgisi mantıktan yoksun

Rusya Șarkiyat, Uluslararası İlișkiler ve Kamu Diplomasisi Merkezi Müdürü ve Türkolog Vladimir Avatkov, Karlov'un katili Altıntaş'ın Cemaat mensubu olduğu düşüncesinin mantıktan yoksun olduğunu söyledi.
Rusya Șarkiyat, Uluslararası İlișkiler ve Kamu Diplomasisi Merkezi Müdürü ve Türkolog Vladimir Avatkov Karlov suikasti ve Mevlüt Mert Altıntaş'ın Cemaat mensubu olma ihtimalini Euro Asia Daily ajansına değerlendirdi. Katilin cemaat üyesi olduğu görüşünün mantıktan yoksun olduğunu söyleyen Avatkov, "Suikastın sebepleriin Türkiye'nin dış politikasında aramak lazım" dedi.

"Her şeyden önce, Andrey Karlov'un katili ve Türk Polis teşkilatını üyesi Mert Mevlüt Altıntaş Fethullah Gülen Organizasyonuyla bağlantılı değil." diyen Avatkov'a göre, Cinayetin sebeplerini tarihi dökümanlarda ve Türkiye'nin dış politika prensiplerinde aramak gerekiyor.

EĞER CEMAAT ÜYESİYSE NEDEN İHRAÇ EDİLMEDİ?


Avatkov, Altıntaş'ın 15 Temmuz'dan sonra ihraç edilmediğinin de altını çizdi.

Uzman Türkolog şöyle konuştu:

"Birçok Türk medya organında yaygın olarak konuşulduğu gibi Altıntaş'ın Gülen Organizasyonuyla ilişkili olduğu konusu mantıktan yoksun. Eğer Altıntaş Gülen cemaati üyesiyse neden darbe girişiminden sonra polis teşkilatındanm ihraç edilmedi? 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan polis teşkilatında kitelesel bir temizlik düzenledi. O zamana kadar Gülen'in polis ve yargı teşkilatında maksimum etkisi vardı. Gülen karşıtı bu temizlikte Altıntaş'a nedense dokunulmadı. Her şeyden önce Karlov'un katilinin Gülen organizasyonuyla ilişkili olmadığı söylenebilir.

Başarısız darde girişiminden sonra polise yönelik uygulanan temizlik baskısı göz önüne alındığında, eğer Altıntaş'ı Gülen cemaatine üye olmaktan dolayı ihraç ettilerse rozetini ve silahını kendisinde saklayabileceğini sanmıyorum. Altıntaş darbe girişimine karışmış bir Gülen cemaati üyesi olsaydı Aralık ayına kadar özgürce dolaşamazdı."

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ