Rus basınından Erdoğan için Afrin yorumu: Blöf yapıyor

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye'nin Afrin ve Menbiç'e yönelik operasyon başlatılabileceğini açıklaması, Rusya'yı da teyakkuza geçirdi.
AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Afrin ve Menbiç'e operasyon hazırlığında olduğunu açıklamasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Moskova'dan, operasyona ihtimaline yönelik resmi açıklama yapılmazken, Rus gazeteleri konuyu geniş olarak ele aldı.Haftasonu, ABD liderliğindeki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) karşıtı uluslararası koalisyonun Suriye'deki müttefikleriyle 30 bin kişilik bir sınır koruma gücü kuracağı haberleri çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Pazartesi günü yaptığı açıklamada Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) her an Afrin ve Menbiç'te harekâta başlayabileceğini belirtmişti.

'ERDOĞAN'IN SÖZLERİ BLÖF GİBİ'

Rusya hükümetinin resmi gazetesi olan Rossiyskaya Gazeta, Moskova'nın tarafsızlığını korusa da olası bir operasyonun Kremlin'i endişelendirdiğini yazdı. Rossiyskaya Gazeta'nın haberinde, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ana müttefiki ABD'nin Suriye'deki 'vekil savaşçılarına' savaş açıp açmayacağı henüz belli değil. Şu ana kadar Erdoğan'ın eylemleri, Washington'a bu politikasından hiç hoşlanmadığını göstermek adına yapılan blöfler gibi görünüyor" denildi. Haberde ayrıca, Rusya tarafsız dursa da, tabii ki çok endişeli: ABD'nin körüklediği bir Türk-Kürt çatışması, Moskova için çok önemli olan Suriye'deki ulusal uzlaşı sürecini tehlikeye atar" değerlendirmesine yer verildi.


'AMAÇ ÇATIŞMAYI DAHA DA KÖRÜKLEMEK'

Kremlin'e yakın İzvestia gazetesinin haberi ise şöyle:"Federasyon Konseyi'nin Uluslararası İlişkiler Komitesi'nden Vladimir Dzhabarov, İzvestia'ya yaptığı açıklamada Amerikalıların, IŞİD'in yenilgisinden hayal kırıklığına uğradığını, şimdi de Türklerle Kürtleri silahlı çatışmaya sürüklediğini, aynı zamanda da ılımlı muhalifler dediği militanları silahlandırdığını söyledi. Senatöre göre tüm bunlar Suriye'daki çatışmayı daha da körüklemek için yapılıyor."

'OPERASYON RUS ASKERİ'NE DE ZARAR VERİR'

Nezavisimaya gazetesi ise Rusya'nın bölgedeki askerlerinin de olası bir operasyondan zarar görebileceğine dikkat çekiyor. Haberde şu detaylar yer aldı: "Ankara'nın Kürtlere ve ABD öncülüğndeki koalisyona gönderdiği tehditler Rusya'ya bir mesaj olarak da görülebilir. Türk ordusunun Menbiç ve Afrin'deki olası düşmanca hamlesi, Rusya'nın barış güçlerini de tehlikeye atar. "Türkiye'nin kendi jeopolitik ve ekonomik hedefleri var ve Suriye'nin sınır bütünlüğünü korumak bu hedeflere uzak. Rusya, Türkiye'nin bu hedeflerine özel bir ilgi göstermiyor. Ancak ABD ve Türkiye'ye yakın bazı silahlı Suriyeli muhalif grupların, Soçi'de düzenlenecek olan Ulusal Diyalog Kongresi'ne katılmayacağını bildirmesi not edilmeli."
(Artı Gerçek)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ