Rus ajansı Fikri Işık'la fena dalga geçti!

Rus ajansı Sputnik bugün geçtiği haberde, Milli Savunma Bakanı Işık'ın yaptığı açıklamalarla ilgili fena dalga geçti!
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın, bugün TBMM'de sarf ettiği, "Rusya da ılımlı muhalefetle terör grupları arasına set çekmeyi, bunlar arasında ayrım yapmayı kesinlikle kabul etmiştir" sözleri dikkat çekti. Zira Moskova, Washington'a aylardır bu yönde çağrı yapıyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, TBMM'de Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin yaptığı konuşmada, "Türkiye, baştan beri Suriye'deki ılımlı muhalefetin kendi topraklarında zalim Esed'e karşı sürdürdüğü mücadeleyi meşru bir müdafaa olarak görmektedir. Bugün Rusya da ılımlı muhalefetle terör grupları arasına set çekmeyi, bunlar arasında ayrım yapmayı kesinlikle kabul etmiştir. Rusya'nın dahi kabul ettiği bir gerçeği halen kabul etmeyen bazı çevrelerin ısrarla ve inatla bu konuda adeta Esed'in sözcülüğüne soyunmuş olmaları da manidardır" ifadelerini kullandı.

LAVROV DEFAATLE DİLE GETİRDİ


Fakat Bakan Işık'ın sözlerinin aksine Rusya bu yönde bir ayrım yapılmasını zaten çok uzun zamandır talep ediyordu. Moskova, aylardır "Ilımlı muhalifler ve teröristler ayrılsın" diye çağrı yapıyor.

Örneğin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'li mevkidaşı John Kerry ile Suriye konusunda 14 Eylül 2016'da yaptığı görüşmede "Ilımlı muhalifleri Nusra ve onun çizgisindeki örgütlerden başka kefeye koymalı" demişti. Lavrov, bu talebi defaatle dile getirmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ