Ruhani meydan okudu: Petrolü satacağız yaptırımı deleceğiz

ABD Başkanı Trump’ın nükleer anlaşmadan çekildikten sonra açıkladığı yeni İran yaptırımlarının petrol sektörünü hedef alan bölümü bugün devreye girdi.


 İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ‘Petrol satmaya devam edeceklerini ve ABD’nin yeniden dayattığı yaptırımları deleceklerini’ söyledi.

İran Dışişleri Sözcüsü Behram Kasımi de ‘Trump yönetiminim yaptırımlarının nafile olacağını ve ABD’nin psikolojik bir savaş yürüttüğünü’ belirtip, “Yaptırımlara ve uluslararası anlaşmalardan çekilmeye bağımlılar” dedi.


Kasımi, nükleer anlaşmanın diğer taraflarıyla sürekli iletişim halinde olduklarını da belirterek, “Anlaşmanın diğer imzacıları ile düzenli temas halindeyiz. Avrupa Birliği ile ticarete devam etmek için bir mekanizma kurmak zaman alacak” ifadelerini kullandı.

AB’DE YAPTIRIMLARA TEPKİLİ 

Trump’ın anlaşmadan çekilmesine tepki gösteren ve İran’la petrol ticaretini sürdürmek istediğini gizlemeyen Avrupa Birliği de tepkili. Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovixi, Amerikan yaptırımlarına karşı olduklarını yineledi. Yaptırımların devreye girmesinden saatler sonra konuşan Moscovici, “AB bunları onaylamıyor” dedi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ