Ruhani: ABD, İran'da rejimi değiştirmeye çalışıyor

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD'yi İran'da rejim değişikliği yapmaya çalışmakla suçladı.
İran'ın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Washington yönetimini dört aşamalı uyguladığı planla İran'da rejim değişikliği yapmaya çalışmakla suçladı. Tahran Üniversitesi'nde yeni akademik yılın başlangıç töreninde konuşan Ruhani, Amerika tarihinde bugünkü yönetim kadar hiçbir yönetimin İran'a bu kadar düşmanca davranmadığını savundu.

'TÜM KÖTÜLER BEYAZ SARAY'DA BİR ARAYA GELMİŞ'

Ruhani, "Eskiden bir-iki kişi düşmanca davranıyordu, diğerlerinin düşmanlığı orta seviyedeydi, bugün ise tüm kötüler Beyaz Saray'da bir araya gelmiş durumda" dedi.


ABD yönetiminin İran planının dört aşamalı olduğunu savunan Ruhani, "ABD ilk önce psikolojik savaş başlattı, şu an ise ekonomik savaş yürütüyor. Üçüncü aşamada İran'daki yönetimin işlevselliğini sorgulamaya çalışacak olan ABD, son olarak da yönetimin meşruiyetini hedef alıp rejim değişikliği isteyecek" diye konuştu.

'ABD, İRAN'A KARŞI YAPACAKLARININ HEPSİNİ YAPTI'

ABD'nin 4 Kasım'da İran'a karışı başlatacağı ekonomik yaptırımlar sonrasında ülkesinde olumsuz anlamda hiçbir şeyin yaşanmayacağını iddia eden Ruhani, "ABD, bugüne kadar elinden ne geliyorsa yaptı. 4 Kasım'dan sonra yeni bir şey olmayacak. Halk endişelenmesin" açıklamasında bulundu. 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ