Romanya'ya Müslüman Başbakan

Romanya'da seçimlerin ardından Başbakanlığa Sevil Shhaideh önerildi.
Romanya'da seçimlerin galibi Sosyal Demokrat Parti, başbakanlığa Sevil Shhaideh'i önerdi. Shhaideh'ın başbakan olması hâlinde ülkenin ilk kez bir Müslüman başbakanı olacak.

Romanya’da yapılan seçimlerin ardından başbakanlığa Sevil Shhaideh önerildi. Önerinin kabulü durumunda ülkedeki başbakanlık koltuğuna ilk kez bir Müslüman ve kadın oturmuş olacak.

Romanya’da 11 Aralık’ta düzenlenen seçimlerin galibi Sosyal Demokrat Parti (PSD) lideri Liviu Dragnea, Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile görüşmesinden sonra başbakanlık için Romanya’daki Tatar azınlık üyesi Shhaideh’i önerdiğini duyurdu.


Shhaideh daha önceki PSD iktidarında Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanı olarak görev yaptı.

PSD seçimlerde yüzde 45’in üzerinde oy aldı, merkez sağ partisi Ulusal Liberal Parti yüzde 20 civarında oy alarak ana muhalefete yerleşti.

YANGIN İHMALKÂRLIĞI İSTİFAYA GÖTÜRMÜŞTÜ

PSD hükümeti, geçtiğimiz yıl ülkede meydana gelen yangında ‘ihmalkârlık’ iddialarının ardından gerçekleşen protesto gösterilerinden sonra istifa etmişti. Bir gece kulübünde çıkan yangında 64 kişi hayatını kaybetmişti. Yangının ardından protesto gösterileri düzenlenirken, ekonominin kötü gidişatı, işsizlik oranının artması ve eski Başbakan Victor Ponta hakkındaki yolsuzluk iddiaları hükümetin devrilmesini tetiklemişti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ