'Rezilce ve kabul edilemez!'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Almanya’ya yaptığı Nazi benzetmesine Alman politikacıların tepki geldi. Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, Erdoğan’ın sözlerini “rezilce ve kabul edilemez” diye tanımladı.
Deutsche Welle’nin haberine göre, Maas, konunun artık Almanya’daki referandum etkinlikleri olmadığını, Erdoğan’ın amacının kışkırtma olduğunu belirtti ve “Kışkırtmalara gelmemek için dikkatli olmamız lazım” dedi. Maas diplomatik ilişkilerin kesilmesine kadar gidecek bir gerilimi kimsenin isteyemeyeceğini ve bu nedenle Almanya’da Türkiye hükümet yetkililerinin etkinliklerine genel yasak getirilmesi taleplerine karşı olduğunu söyledi. “Bu tür bir etkinliği yasaklamak için Almanya hükümetinin Erdoğan ya da Türkiye hükümet yetkililerine yönelik ülkeye giriş yasağı getirmesi gerekir. İnanıyorum ki, Erdoğan’ın istediği de tam olarak bu.” ifadelerini kullandı.

Maas, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ise, Türkiye’de hukuk devletinin durumu ile ilgili uyarılarını açık bir şekilde sürdüreceklerini vurguladı: “Ancak sadece diyalog yoluyla bir şey elde edebiliriz.”

Klöckner: Erdoğan’a tahammül gösterilemez


CDU Genel Başkan Yardımcısı Julia Klöckner de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Erdoğan’ın sözlerini “utanmazca” ve “kibirli” diye nitelendirdi. Klöckner, konunun Başbakan Angela Merkel ve Birlik partileri Meclis Grup Başkanı ile yedikleri akşam yemeğinde de gündeme geldiğini belirterek, “Tutum net: Erdoğan’ın Nazi benzetmeleri tahammül gösterilemeyecek nitelikte” paylaşımında bulundu.

Kauder: Kabul edilemez

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Meclis Grup Başkanı Volker Kauder de, “Bir NATO üyesi ülkenin cumhurbaşkanının, bir başka üye ülke hakkında bu şekilde konuşması inanılmaz ve kabul edilemez bir durum. Özellikle de bu ülke hukuk devleti açısından büyük sorunlar yaşayan bir ülkeyse…” ifadelerini kullandı.

Scheuer: Boğazlar’daki despot

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi Genel Sekreteri Andreas Scheuer ise Nazi benzetmesini “Boğazlar’daki despotun dehşet verici bir şekilde raydan çıkması’ olarak nitelendirerek Erdoğan’dan özür talep etti.

Dağdelen: Nefret söylemi

Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen “Burada eski faşizm dönemini andıran bir şey varsa, o da Erdoğan’ın kullandığı yöntemlerdir. Yani gazeteciler, basın ve muhalefetin susturulması, uyguladığı şiddet politikaları, devletin ‘temizlenmesi’ ve kullandığı nefret söylemi” diye konuştu. Dağdelen, Almanya hükümetinin de artık kırmızı çizgi çekmek zorunda olduğunu söyledi.

Sol Parti’den yaptırım talebi

Sol Parti Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch Avrupa Birliği’nin (AB) ortak tutum içinde olmasının önem taşıdığını belirterek, Türkiye’ye silah ihracatının durdurulması ve AB yardımlarının dondurulması çağrısı yaptı. Alman askerlerinin derhal İncirlik’ten çekilmesi gerektiğini kaydeden Bartsch, Türkiye ile geçen yıl mart ayında imzalanan mülteci mutabakatının Almanya’yı şantaja açık duruma düşürdüğünü vurgulayarak, mutabakatın feshedilmesi çağrısı yaptı.

Ne olmuştu?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılacakları referandum etkinliklerinin art arda güvenlik gerekçesiyle iptal edilmesinin ardından Erdoğan, “Eyy Almanya sizin demokrasiyle uzaktan yakından alakanız yok. Sizin uygulamalarınız geçmişteki Nazi uygulamalarından farklı değil. Biz o Nazi dünyasını görmek istemiyoruz. Almanya bunları bırakalı çok oldu sanıyorduk, yanılmışız” demişti.Erdoğan son olarak da şu ifadeleri kullanmıştı: ““Ben Nazizmin Almanya’da bittiğini zannediyordum, meğerse halen devam ediyormuş (…) Şimdi zannediyorlar ki Tayyip Erdoğan Almanya’ya gelecekti. Ya ben istersem yarın gelirim. Gelirim ve kapıdan sokmadığınız zaman veya konuşturtmadığınız zaman da ben dünyayı ayağa kaldırırım.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ