Pentagon: Türk güçleri Menbiç'e girmeyecek

Türkiye ile Amerikalı güçlerinin Menbiç’in kuzey sınırında nöbet tutmaya başladığı duyulmasında sonra Türk Silahlı Kuvvetleri twitter mesajı ile yeri bir açıklama yapmıştı.

TSK, ”Daha önce mutabık kalınmış Münbiç Yol Haritası ve Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Münbiç arasında kalan hatta TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından 18 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlanmıştır.” dedi.

Günün erken saatlerinde konuşan bölgedeki yerel Suriye Demokratik Güçleri yetkilileri Menbiç’in kontrolünün Menbiç Askeri Kuvvetleri (MMC) tarafından yapılmasının süreceğini kaydetti.


Ahval’e konuşan ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Eric Pohen de aynı şekilde Türk ordusu ve Türk ordusu destekli Özgür Suriye Ordusu ve diğer Suriyeli isyancıların Menbiç’e giriş yapmayacaklarını söyledi. Pahon bu ”nöbetlerin Menbiç’in dışında, kuzey sınır alanında” yapılacağını söyledi.

Menbiç konusunda ABD ve Türkiye’nin bir anlaşmaya varmasını ve bu anlaşmanın 24 Haziran seçimlerinden önce yapılmasını ABD’nin Erdoğan hükümetine olan bir hediyesi olarak gördüğünü söyleyen Türkiye ve Kürtler uzmanı Henri Barkey’den başka analistler de ABD ve Türk hükümeti arasındaki Menbiç’in anlaşmasının seçimler ışığında gördüklerini açıkladılar. Bu spekülasyon sorulduğunda ise Pahon, ”bu iki olay birbiri ile alakasız. ABD ve Türkiye Menbiç’in çözümü için uzun süredir çalışıyor” cevabını verdi.

Bir Suriye Demokratik Güçleri (SDF) yetkilisi de yine Ahval’e pazartesi günü erken saatlerde, Menbiç anlaşmasını bir seçim gelişmesi olarak gördüğünü söylemişti.

Menbiç benzeri anlaşmaların Suriye’nin diğer bölgelerinde yapılacağı yönündeki Türk yetkilileri açıklamalarına ise Pahon ABD Dışişleri Bakanlığının cevap vermesi gerektiğini, ABD’nin bu aşamada beklentisinin ”yerel halkları temsil eden temsilcilerce yönetilmeye dönüşü” olduğunu söyledi. Bir ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi, böyle bir planı ilk kez duyduğunu söylemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ