Pentagon: Suriye ve Irak politikamızda değişiklik yok

Pentagon'dan bir yetkili, Suriye ve Irak'ta IŞİD'e yönelik politikalarında değişiklik olmadığını söyledi.
Pentagon'dan bir yetkili, Suriye ve Irak'ta IŞİD'e yönelik politikalarında değişiklik olmadığını söyledi. Yetkili, "IŞİD’i bölgeden tamamen temizleme hedefimizin arkasındayız. Hedefimize ulaşmak için Irak ve Suriye’de ortaklarımızı eğitmeye ve ekipman desteği vermeye devam ediyoruz” dedi. ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) düzenlenen basın toplantısında, IŞİD’e karşı Irak ve Suriye’de devam eden harekatlarla ilgili bilgiler paylaşıldı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, toplantının Pentagon adına açıklama yapan bir yetkili ABD’nin bölgeye yönelik politikasında bir değişiklik olmadığını söyledi.

Yetkili, “Bildiğiniz gibi bizim misyonumuzda bir değişiklik yok. Koalisyon olarak IŞİD’i bölgeden tamamen temizleme hedefimizin arkasındayız. Bu hedefimize ulaşmak için Irak ve Suriye’de ortaklarımızı eğitmeye, ekipman desteği vermeye ve danışmanlık etmeye devam ediyoruz” dedi.


IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon, toplantıya telekonferans yöntemiyle katılarak soruları yanıtladı. 2019 bütçesinde “Sınır Güvenlik Gücü” ile ilgili bir kalemin göründüğünün hatırlatılan Dillon, bu konuda net bir bilgisi olmadığını söyledi.

Irak, Suriye sınırı başta olmak üzere bölgedeki güçleri eğitmeye ve güçlendirmeye devam ettiklerini belirten Dillon, bölgedeki güçlerin IŞİD’ten alınan bölgelerde güvenliği sağlamak üzere görev yaptığını dile getirdi.

IŞİD’in Irak-Suriye sınırında hala ciddi bir varlığa halen sahip olduğunu ifade eden Dillon, bu noktada daha fazla güce ihtiyaç duyduklarını kaydetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ