​Oylama öncesi Brexit'te 'Backstop' uzlaşması

İngiltere'de krize dönüşen Brexit, AB içinde de ciddi bir çıkmaza yol açıyor.İngiltere Başbakanı Theresa May, salı günü parlamentoda yapılacak oylama öncesi, AB'yle yaptığı Brexit Anlaşması'nda "hukuken bağlayıcı" değişiklikler elde ettiğini duyurdu.


BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Strasbourg'ta gece geç saatlerde yapılan müzakerelerin ardından Theresa May ile ortak basın toplantısı düzenleyen Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de anlaşmanın kabul edilmemesi durumunda "üçüncü bir şans" olmadığını vurguladı.

Birleşik Krallık kabinesinden sorumlu David Lidington'un anlattığına göre, değişiklikler "AB'nin, İngiltere'yi süresiz İrlanda sınırı için yapılan 'backstop' düzenlemesi içinde tutmaması anlamına geliyor."

İşçi Partili Gölge Brexit Bakanı Keir Starmer'e göre ise "İnsanlar ayrıntılara baktıklarında hayal kırıklığına uğrayacaklar."

May'in açıkladığı iki belge üzerindeki anlaşmadan birinci belge Brexit Anlaşması konusunda "ortak, hukuken bağlayıcı enstrüman" olarak tanımlanıyor.

May, bu belgenin AB'nin İngiltere'yi İrlanda sınırındaki backstop düzenlemesi içinde süresiz tutmaya çalışması halinde "resmi bir ihtilaf" başlatmak için kullanılabileceğini söylüyor.

İkinci belge ise, siyasi deklarasyona eklenen ve Aralık 2020'ye dek backstop yerine alternatif düzenlemeler yapılma taahhüdünde bulunulan bir "ortak açıklama" hükmünde.

BBC haberinde yer alan bilgiye göre "Backstop" bir acil durum mekanizması olarak tanımlanıyor. Brexit sonrası AB ile İngiltere arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakereleri nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Birleşik Krallık'ın parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziki sınır olmamasının garanti altına alınmasını amaçlıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ