Oslo’da müzakere sağlanamadı, Guaido halka sokak çağrısı yaptı

Venezuela’daki siyasi krizin çözülmesine ilişkin Oslo’da yapılan müzakerelerden sonuç çıkmadı. Muhalif lider Juan Guaido halkı sokaklarda kalmaya davet etti.
Venezuela’da yıllardır süren ekonomik ve siyasi istikrarsızlık sonucunda muhalif lider Juan Guaido’nın kendini devlet başkanı ilan etmesiyle ülkede siyasi kriz baş göstermişti.


Bu siyasi krize çözüm bulabilmek amacıyla da Norveç’in başkenti Oslo’da görüşmelere başlanmıştı. Muhalefet temsilcileri Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun görevi bırakmasını ve seçimleri düzenleyecek bir geçiş hükümetine izin vermesini isteklerini tekrarladı. Ancak bu görüşmelerden bir netice alınamadı.

Muhalif lider Guaido da bir anlaşmanın olmadığını söyleyerek “Bugün sahip olduğumuz şans sokaklarda kalmak. Soruna bir çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi. Maduro ise "İlerlemenin tek yolu diyalog. Biz bir barış anlaşması istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Norveç Dışişleri Bakanlığı’ndan da iki tarafa sürece zarar verecek açıklamalar yapmaktan kaçınmaları çağrısında bulundu. Bakanlık tarafların anayasal bir çözüm için isteklilik gösterdiğine de dikkat çekti.

Muhalif lider Guaido’yu destekleyen ABD’den de bir açıklama geldi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Guadio ile telefonda konuştuğunu ve “Ona, özgürlük tesis edilene kadar Amerika’nın Venezuela halkını desteklemeye devam edeceğini söyledim. Venezuela halkı diktatörlük ve baskıdan mustarip. Nicolas Maduro gitmeli” ifadelerini kullandı.

3 milyondan fazla Venezuelalı ekonomik kriz sebebiyle ülkeden ayrılmak zorunda kaldı. Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkan Juan Guaido anlaşmanın Maduro'nun koltuğunu bırakmasına bağlı olduğunu belirtiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ