Örtülü ödenek yine rekor kırdı

Hesap verilmeyen harcama kalemi peş peşe rekorlar kırıyor.
2016'da rekor harcama yapılan “örtülü ödenek”ten yılın ilk ayında da büyük harcama yapıldı. Nereye gittiği, neye harcandığı kayıt dışı olan ödeneği kullanma hakkı cumhurbaşkanı ve başbakana ait. 

Harcaması cumhurbaşkanı ve başbakana ait olan ve kayıt dışı olarak bilinen “Örtülü ödenek” yılın ilk ayında rekor kırdı. Maliye Bakanlığı Ocak ayında bütçeden yapılan harcamaların tablolarını yayımladı. Buna göre bazı harcamalar şöyle gerçekleşti: 

CUMHURBAŞKANI ÖDENEĞİ 53 BİN LİRA OLDU 


* Bütçeden milletvekilleri için ocak ayında 35.7 milyon lira harcama yapıldı. Cumhurbaşkanı ödeneği de Ocak’ta 53 bin lira oldu.

* Başbakanlığın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı’na da kullanma yetkisi verilen “örtülü ödenek” harcamaları bütçe giderleri içerisinde “gizli hizmet giderleri” olarak yer alıyor. Nereye harcandığı gizli tutulan “örtülü ödenekten” ocak ayında 163.8 milyon lira harcandı. “Örtülü ödenekten” geçen yılın Ocak ayında 103.4 milyon lira harcama yapılmıştı. Geçen yıl “örtülüden” yapılan harcamanın toplamı ise 1.6 milyar liraya ulaşmıştı.

* Bütçeden güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımları için geçen ay 32.8 milyon lira harcama yapıldı. Bunun 9.3 milyon lirasını mühimmat alımları oluşturdu.

GÖZALTI HARCAMALARI ARTTI 

* Gözaltına alınanlar için yapılan harcamalar bütçe giderleri içerisinde “güvenlik kuvvetleri nezaretinde bulundurma giderleri” olarak yer alıyor. Bu kalemden geçen ay 358 bin lira harcama yapıldı.

* Devlet kiralama için Ocak’ta 25.5 milyon lira verdi. Taşıt kiralamaları için 8.3 milyon lira ödendi. En fazla kira ödemesi ise hizmet binaları için kiralanan yerlere gitti. Devlet, hizmet binaları için ocak ayında 12.1 milyon lira ödedi.

* Bütçeden temsil ve tanıtma için yapılan harcamalar da geçen yılın ocak ayına göre neredeyse ikiye katlandı. Geçen yıl Ocak’ta 1.2 milyon lira olan temsil-tanıtma harcamaları bu yılın ocak ayında 2.1 milyon liraya çıktı.

* Siyasi partilere ocak ayında bütçeden 234.6 milyon lira verildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ