Öğrencilere casusluk yaptırıyorlar

Almanya'da yeni casusluk skandalı patlak verdi.
Almanya'da, Türkiye kökenli öğrenci ve velilerden casusluk yapılması istendiği öne sürüldü. Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Sak ise iddiaların doğru olmadığını söyledi.

Alman Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW), Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Türkiye konsolosluklarının öğretmen ve velilerinden, Alman okullarında Türkiye aleyhine yapılan çalışmaları kendilerine bildirmelerini istedikleri iddia etti.

WAZ gazetesine konuşan GEW Eyalet Başkan Yardımcısı Sebastian Krebs, Düsseldorf, Essen, Köln ve Münster Başkonsolosluklarında öğretmen ve velilerin katıldığı bir toplantı düzenlendiğini öne sürdü. Krebs’in iddiasına göre, toplantıda öğrenci ve velilerden Türkiye’yi eleştirenlerin konsolosluklar bildirilmesi istendi.


Krebs, tüm derslerde bu konuya dikkat edilmesi ve gerekirse öğrencilerin görüntü çekmesinin talep edildiğini söyledi. Krebs, bu iddianın birkaç kaynaktan t eyit edildiğini belirtti.

Essen ve Düsseldorf’ta yapılan toplantılara katılan Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Sak ise, iddiaların doğru olmadığını ifade etti. Sak, toplantıda eğitimle ilgili sorunların ele alındığını ve Alman makamlarına bu sorunların nasıl iletilebileceği konularının görüşüldüğünü söyledi.

Toplantılarda casusluk yapılmasının istenilmediğini kaydeden Sak, konunun GEW Sendikası içerisinde yer alan Türkiye kökenli bazı öğretmenler tarafından, kasıtlı olarak gündeme getirildiğini savundu.

Almanya’da bugüne kadar 6 bine yakın MİT elamanı bulunduğu ve bunların Türkiye vatandaşlarıyla ilgili bilgi topladığı iddia edilmişti. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı bazı imamların, Fethullah Gülen cemaati üyeleriyle ilgili yönelik bilgi topladığı ortaya çıkmıştı. DİTİB Genel Sekreteri Bekir Alboğa, 3 imamın Türkiye’ye bilgi verdiğini kabul etmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ