NYT: Erdoğan'ın dudak uçuklatan riyakarlığı

Türkiye'yi diktatörlüğe götüren Erdoğan, AKP'lilere miting salonu vermeyen Almanya'ya Nazi benzetmesi yapmıştı. Bu gelişme üzerine New York Times baş yazısında "Erdoğan'ın dudak uçuklatan riyakarlığını" anlattı.
İşte New York Times'ta yayınlanan "Erdoğan'ın dudak uçuklatan riyakarlığı" başlıklı başyazının Türkçe tercümesi...

"Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir kızgınlığı var. On binlerce kişiyi hapsetti, 150’den fazla medya şirketini kapattı ve yetkilerini genişletmek için Nisan ayında bir referandum düzenlenmesi için çağrıda da bulundu. Ne var ki Almanya’daki yerel makamların güvenlik nedeniyle, orada yaşayan Türkler arasında düzenlenecek kampanyaya 2 Türk bakanın kendi adına katılmasını yasakladığında, Erdoğan sinirlenerek Almanya’yı Nazi uygulamaları ile suçladı ve demokrasi hakkında hiçbir şey bilmemekle itham etti. Kendisinin Almanya’daki konuşmasının yasaklanması durumunda, dünyayı ateşe vereceği konusunda uyardı.
Erdoğan'ın Alman casusu ve PKK ”temsilcisi” olmakla suçladığı Türk-Alman çifte vatandaşı Die Welt muhabirinin de hapsedilen gazeteciler arasında olduğunu bilmek sinir bozucu. Bazı öfkeli Alman politikacılar, Şansölye Angela Merkel’i Erdoğan’a Almanya’da hoş karşılanmadığını söylemeye çağırdı. Merkel olması gerektiği gibi ve akıllıca davranarak bu çağrıyı yapmaya yanaşmadı. Başta Türk siyasilerin mitingde görünmelerinin “burada geçerli kanunlar çerçevesinde mümkün olacağını” söyledi. Mitingler için gerekli izinlerin yerel makamlar tarafından verildiğini ve bu yüzden kendisinin yapacak bir şeyi olmadığını söyledi.

ALMANYA ERDOĞAN'IN SEVİYESİNE İNMEK İSTEMİYOR
Bayan Merkel’i kısıtlayan güvenlik konuları var: Almanya, IŞİD ile mücadelede keşif uçakları için Türkiye’de bulunan bir NATO üssünü kullanıyor ve Merkel Avrupa’ya mülteci akışını durdurmak için Avrupa Birliği ile Ankara arasında yapılan anlaşmanın arkasındaki ana güç oldu. Ancak daha da önemlisi, Almanya Erdoğan’ın seviyesine inmek istemiyor.

Almanya, tartışmasız, kanunlara en saygılı ve en hoşgörülü Avrupa demokrasileri arasında yer almasına rağmen, Almanlar özellikle Yunanistan, Polonya veya Macaristan gibi Avrupa Birliği’nin talebini kabul eden ülkelerin sitem ve kınamaları nedeni ile Nazi geçmişleri ile sürekli uğraşmaları gerektiğinin farkındalar. Bununla birlikte, büyük bir millet ve NATO müttefiki lideri hakkında, özellikle Türkiye’de ifade özgürlüğünü ve hukukun üstünlüğünü çökertmek için hemen herşeyi yapan Erdoğan’ın bu hakaretleri yağdırması tamamen rezalet.

Almanya’da yaşayan ve referandumda oy kullanma hakkı olan yaklaşık 1,5 milyon Türk açıkça Erdoğan’ın büyük ilgi alanı olarak duruyor. Almanya’nın bu kadar çok Türk vatandaşına ev sahipliği yaptığı gerçeği, Erdoğan’ın suçlamalarına karşı cevap oluşturuyor. Ancak yerel makamların, Erdoğan’ın vekillerinin Almanya’daki Türkler arasında kampanya düzenlemesinden alıkoyması yalnızca ona yem veriyor.

Verilecek daha iyi bir yanıt şu: Erdoğan’a, vekillerine ve halkına Türklerin Almanya’da bulduğu özgürlüklerin Türkiye’de sistematik ve hayasızca yok edildiğini sürekli hatırlatmak.  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ