Netanyahu’ya ‘rüşvet’ ve ‘dolandırıcılıktan’ dava açılmalı

İsrail polisi yaptığı yazılı açıklamayla, Başbakan Benjamin Netanyahu hakkında ‘rüşvet’, ‘dolandırıcılık’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ soruşturulması için yeterli delil olduğunu bildirdi ve savcılıktan dava açılması talebinde bulundu.
BBC Türkçe’nin haberine göre suçlamalardan birinde, Netanyahu’nun İsrail gazetesi Yediot Aharonot’un yayıncısından, rakip bir yayının önünü kesme karşılığında, kendisi hakkında olumlu yayın yapmasını istediği öne sürüldü.

Polis, gazetenin genel yayın yönetmeni Arnon Mozes hakkında da soruşturma yürütülmesi gerektiğini aktardı.

İkinci suçlama ise, Netanyahu’nun İsrailli işadamı Arnon Milchan ve diğer destekçilerinden 100 bin dolardan fazla değere sahip hediye aldığı iddiasını içerdi.


Jerusalem Post gazetesi, hediyeler arasında şampanya ve puro gibi ürünlerin de bulunduğunu, hediyelerin Milchan’a ABD vizesi almasında kolaylık sağlanması karşılığında alındığını öne sürdü.

İsrail polisi, Milchan hakkında rüşvet suçlamasıyla soruşturma açılması gerektiğini belirtti.

‘İddialar asılsız, görevime devam edeceğim’

Polis ayrıca, Netanyahu’nın Avustralyalı milyarder James Packer’la dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanma olarak değerlendirilecek eylemler içine girdiğinden şüphelenildiğini de öne sürdü.

İsrail’de yayın yapan TV kanalı Kanal 10, Packer’ın Kasım ayında müfettişlere, Netanyahu ve eşi Sara’ya hediye verdiğini söylediğini bildirdi.

İsrail medyası, Netahyahu’nun müfettişler tarafından en az yedi kez sorgulandığını belirtti.

İsrail emniyetinin açıklamasından sonra Netanyahu iddialara televizyonda yanıt verdi. Başbakan, iddiaların asılsız olduğunu ve görevine devam edeceğini söyledi.

Netahyahu hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmayacağına başsavcılık karar verecek.

Adalet Bakanı Ayelet Shaked, hakkında soruşturma yürütülen bir başbakanın istifa etmek zorunda olmadığını belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ