Mısır'da Kanlı Cuma.. Camiye saldırıda ölü sayısı 200’e çıktı

Mısır'ın, Sina yarımadasının kuzeyinde El Ariş kentinin batısında Bir el-Abid kasabasındaki El Rawda camiine bombalı saldırı gerçekleştirildi. Resmi devlet ajansı MENA'ya göre ölü sayısının 200'e yükseldiği kaydedildi.
Sağlık Bakanlığı yetkilileri en az 80 de yaralı olduğunu söylüyor.

Sağlık Bakanı Halid Megahid televizyonda yaptığı açıklamada en az 25 ambulansla yaralıların Er Ariş hastanelerine taşındığını söyledi.

Saldırı polis yetkililerinin verdiği bilgiye göre Gazze sınırına yakın olan bölgenin yönetim merkezi El Ariş civarında, Cuma namazı kılındığı sırada, kalabalık bir camiye yöneldi. Bir haberde, saldırıya uğrayan camiye, Sina'da güvenlik güçlerini destekleyen cemaatin gittiği kaydedildi.


ÜÇ GÜNLÜK YAS

Devlet televizyonu Mısır Devlet Başkanı Abdül Fettah el Sisi'nin saldırıdan kısa süre sonra bir güvenlik toplantısı düzenlediğini ve hükümetin üç günlük yas ilan ettiğini duyurdu.

Mısır güvenlik güçleri Sina yarımadasının kuzeyinde son üç yıldır IŞİD militanlarıyla çatışma halinde. IŞİD üç yıl içinde bu bölgedeki saldırılarında yüzlerce polis ve asker öldürdü.

Saldırılarını şimdiye kadar daha çok güvenlik güçlerine yönelten IŞİD, aynı zamanda Mısırlı Hristiyanların kiliselerine ve hacılarına yönelik eylemlerle Sina'nın dışında da güçlenmeye çalışıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ