Mikrofon Rus Halkında

Rus halkı masalları yemedi: "“Azmettirici, her zaman tetikçiyi ortadan kaldırır”
Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’un İslamcı bir çevik kuvvet polisi tarafından öldürülmesinin ardından diplomaside Türk-Rus dostluğunun daha da pekişeceğine yönelik sıcak mesajlar verilse de Rus halkının Türkiye algısı giderek olumsuzlaşıyor.

YORUMLARDA DURUM ÇOK AÇIK

Büyükelçi Karlov’un ölümü Rusya’da derin bir üzüntü yarattığı gibi bazı şüpheleri de beraberinde getirdi. Her ne kadar iki ülke ilişkilerine zarar vermeyeceği dile getirilse de Rus toplumunda Türkiye hakkında uçak krizinden itibaren oluşan “güvensizliği” pekiştirecek nitelikte.


Cinayet ile ilgili Komsomolskaya Pravda gazetesinde yayımlanan haber altı yorumları denek olarak ele aldığımızda karşımıza şu serzenişler çıkıyor:

“‘Katili olay yerinde imha ettiler, çünkü geri kalanlar için bir tehdit oluşturuyordu’ şeklindeki cümleler, yayımlanan fotoğraflar ve kamera görüntüleriyle çelişmektedir… Katili olay esnasında sakinleştirmeye çalışmışlar, o da kimseyi öldürmeyeceğini söylemiş. Bir de fotoğraflarda gördüğümüz kadarıyla salonda rahatlıkla gezenler ve ayakta duranlar var.”
Ufa\Başkordostan Cumhuriyeti

“Bu olay, günümüz dünyasının bir musibeti yani radikal İslam’ın pratikteki yansımasıdır. Bu, Erdoğan’ın kendi dostlarıyla birlikte dünyaya saldığı şeydir. Radikal İslam, bumerang etkisi yaparak Türkiye’ye dönmekte ve ülkeyi yıkıma uğratmaktadır.”

                                                                                                         Erivan

“Türkler, Rusya’ya hep nişangâhtan baktılar. Gelecekte de öyle bakacaklar. Bizim genetik düşmanlarımız. Bundan şüphesi olan var mı?”

                                                                                             Krasnodarskiy Kray

“Evet, azmettirici her zaman icra edeni ortadan kaldırır.”

                                                                                          Brandenburg\Almanya

“Öyle hemen sonuç çıkarmak istemem ama bu cinayet, Türkiye’de devletin en üst kademesindeki ‘siyasi olimple’ işbirliği yapan organize bir suç örgütünün işiymiş gibi görünüyor. Zaten katili tutuklamadılar, hemen oracıkta öldürdüler.”

                                                                                   Korolyov\Moskova Bölgesi

“Her şekilde Türklere sırt dönerek durmak veya sırt çevirmek tehlikeli. Bu ilk değil.”

                                                                               Krasnogorsk\Moskova Bölgesi

“Terörist yine, hiçbir anlamı olmamasına rağmen imha edildi. Çünkü mermisi bitmiş ve kimseye de ateş etmemişti. İstihbarat birimleri bir kez daha delilleri ortadan kaldırdılar. Tıpkı bizimkilerin Beslan ve Nord-Ost’ta yaptığı gibi, azmettirene veya terör eylemini organize edene ulaşma olasılığı bırakmamak için.”

                                                                                               Krasnodarskiy Kray

“Osmanlılar ne kadar da profesyonel, yalnızca insanları sırtından vurmayı biliyorlar… Eğer bir ülkenin gizli servisi teröristlerin elindeyse bu ülke nasıl bir ülkedir?”

                                                                                                            Moskova

“Dost edinmekte çok maharetliyiz biz. Pilotumuzu öldürdüler, büyükelçimizi katlettiler vs. Bana öyle geliyor ki devlet adamlarımızın kafatasının içinde beyin yok, sıvılaştırılmış gaz var.”

                                                                                                              Moskova

“Radikal İslam’a göre ‘kâfiri’ öldüren ‘kahramandır’. Rusya için Ukrayna ne ise Türkiye için Suriye odur. Rusya açısından Suriye’yi bombalamak, Yugoslavya’yı bombalamak demektir. Oysa formül son derece basit, seni ilgilendirmeyen bir savaştan ayağını çekeceksin.”

                                                                                                                  Perm
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ