Meriç’ten Yunanistan’a geçen mülteciler ısınmak için odun aldı, zarfla para bıraktı

​Yunanistan’ın Türk kara sınırındaki Evros ilinde bir grup mültecinin imza attığı örnek hareket, Yunan basınına göre bugün bölgede en çok konuşulan gelişmeler arasında yer aldı.
Pazartesi gecesi yaşanan olayda Yunanistan’ın Meriç nehri boyunca uzanan Evros bölgesindeki Nea Vissa köyünde bulunan mülteciler gece dondurucu soğuğun bastırmasıyla birlikte ısınmak istediler.

Ahval'in haberine göre;  Türkiye’den Yunanistan’a giriş yapan bir grup mülteci ısınmak için odun ararken, köyün kahvehanesine kadar ulaştı. Kahvehane kapalıydı ancak hemen önünde yakacak odun bulunuyordu.

Odunları çalmak istemeyen mülteciler, aldıkları odunlara karşılık bir poşetin içine Yunan kahvehane sahibine 10 euro nakit para ve bir de İngilizce not bıraktılar. Kahvehane sahibi Dimitris Kzantzis başına gelen bu ilginç olayı Thessaloniki Radyosuna anlatırken “Not İngilizceydi ve tercüme etmesi için komşuma gittim. Zarf gördüğümde şaşırdım, içinde 10 euro bulunca hayretim daha da arttı” ifadelerini kullandı.


İngilizce notta ise “Biz Türkiye’den gelen bir grubuz, dün gece soğuk hava nedeniyle ateş yakmamız gerekti ve sizin odunlarınız kullandı. Lütfen bu euroları alın” ifadeleri yer aldı.

Her gün kahvehanesinden onlarca mülteci ve göçmenin geçtiğini aktaran kahvehane sahibi Dimitris, bugüne kadar hiçbir sorun yaşanmadığını söylerken başına ilk kez böyle bir olayın geldiğini söyledi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ