Martin Schulz, partisinin genel başkanlığından istifa etti

Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile geçtiğimiz günlerde koalisyon hükümeti konusunda anlaşmaya varan Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz istifa ettiğini duyurdu.
Sosyal Demokrat Parti (SPD) Başkanı Martin Schulz partisinden istifa ettiğini duyurdu. 

Schulz’un istifa kararının arkasında, yeni kabinede Dışişleri Bakanı olmak istemesinin parti çevrelerinde yarattığı tepki olduğu belirtildi.

AA’nın haberine göre Schulz, istifasını Berlin’de, SPD Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamayla duyurdu. Partisi SPD’nin kişisel ve içerik olarak bir değişime ihtiyaç duyduğunu belirten Schulz, “Bugünden itibaren SPD genel başkanlık görevinden istifa ettiğim konusunda partimi bilgilendirdim” dedi.


Schulz ayrıca, yeni hükümette kabineye girmekten vazgeçerek parti içindeki tartışmalara son vermeye katkı sağlamak istediğini de söyledi.

SPD Yürütme Kurulu’nda genel başkan adayı olarak partinin Federal Meclis Grubu Başkanı Andrea Nahles’i önerdiğini ve kurulda bu önerinin oy birliğiyle kabul edildiğini belirten Schulz, genel başkanlık seçiminin 22 Nisan’da Wiesbaden kentinde düzenlenecek olağanüstü kurultayda yapılacağını aktardı.

Schulz, SPD genel başkanı olarak son kez konuştuğunu ifade ederek, görevinden kızgın veya kırgın bir şekilde ayrılmadığını söyledi.

Schulz, SPD’nin Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile geçen hafta hükümeti kurma konusunda anlaştıktan sonra yeni hükümette dışişleri bakanı olmak istemiş ancak parti içinde tepkilere sebep olmuştu. Bunun üzerine Schulz, yeni hükümette bakan olarak yer almayacağını ve partideki görevlerinden ayrılacağını belirtmişti.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ