Lübnanlı yetkili: Hariri Suudi Arabistan'da tutuluyor

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin hafta sonunda gelen sürpriz istifasına ilişkin tartışma sürüyor.
Reuters haber ajansına konuşan Lübnanlı yetkililer, istifa ettiğini açıklayan Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin Suudi Arabistan'da tutulduğuna inandıklarını söyledi. Arap basınında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın talebi üzerine istifa ettiği yorumu yapılan Hariri'nin ülkesine dönmesine izin verilmediği iddia ediliyor.

Lübnanlı yetkililer hayati tehdit altındayım diyerek istifa eden eski Başbakanı Hariri'nin Suudi Arabistan'da alıkonulduğuna inandıklarını söylediler.

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun'un Hariri'nin istifası etrafındaki gizemi çözmek için diplomatik çözümlere yöneleceği ifade edildi. 


İran lideri Ali Hamaney’in başdanışmanı ve eski İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti’yi geçen cuma Beyrut’ta kabul etmesinin ardından sürpriz bir şekilde Riyad’a geçen Hariri, burada katıldığı bir televizyon programında başbakanlık görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

İstifa açıklamasında Hizbullah ve İran’ı suçlayan Hariri’nin bu kararı ülke yönetiminde Hizbullah ve Cumhurbaşkanı Mişel Avn ittifakının etkisini kıramamasına bağlanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ