"Kırgızistan'daki SAPAT okulları kapatılmayacak"

Cumhurbaşkanlığı Dışilişkiler Daire Başkanı Daniyar Sıdıkov, Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov’un Türkiye ve Brüksel ziyareti ile ilgili olarak bugün basın toplantısı düzenledi.
Sıdıkov, basın mensuplarının Uluslararası Sapat Eğitim Kurumların ile ilgili sorduğu soruya; ‘Kırgızistan'daki Uluslararası Sapat Eğitim Kurumu’na bağlı okullar kapanmayacak’ dedi.

Daniyar Sıdıkov, Sapat Eğitim Kurumları kurucularının Kırgız Cumhuriyeti vatandaşı ve Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu belirtti. Bunun Türk tarafına da ilettiklerini ifade eden Sıdıkov, "Uluslararası Sapat Eğitim Kurumlarının kapatılması için hiçbir bir sebep yok. Dolayısıyla Sapat okullarını kimse kapatmayacaktır." dedi.
Hali hazırda Sapat Eğitim kurumlarında 11 bin öğrencinin okuduğunu belirten Sıdıkov, okulların Kırgızistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevzuatına göre eğitim ve öğretim çalışmalarını sürdürdüğünü ve bu şekilde faaliyetlerine devam edeceğini söyledi.

Sıdıkov, "Türk tarafı, bizden Maarif Vakfı yönetiminde başka bir eğitim kurumu daha açmak için talepte bulundu. Bu konudaki tekliflerini ve projelerini iletmek ve için Maarif Vakfı yöneticileri yılın başında Bişkek’e geldiler. Bu konudaki gerekli müzakereler hala devam etmektedir.’ dedi.

Haberin kaynağı için tıklayınız...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ