Japonya'daki selde ölen sayısı 200'e yükseldi

Japonya'da yaşanan selde son 36 yılın en büyük sel felaketi yaşandı. Felakette ölenlerin sayısı 200'e yükseldi.
Japonya’nın son 36 yılda yaşadığı en büyük sel felaketinde ölenlerin sayısı 200’e yükseldi. Sıcak havanın etkili olduğu bölgelerde 200.000’den fazla haneye su verilememesi hastalık salgınları yaşanabileceği endişelerine yol açtı.

Geçen haftadan bu yana Japonya’nın batısını etkisi altına alan aşırı yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısının 200’e ulaştığını bildirildi.

Japan Times gazetesinde yer alan habere göre, Ulusal Polis Ajansı, ölü sayısının 200’e yükseldiğini ifade ederken yetkililer, kayıp 60 kişinin arandığını, ölü sayısının artmasından endişe edildiğini kaydetti.
Hiroşima, Okayama ve Ehime kentlerinde 70 binden fazla kurtarma görevlisinin çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

Yangın ve Doğal Afet Yönetimi Ajansına göre sığınaklarda yaklaşık 6 bin 700 kişi bulunuyor.Ülkede 19 vilayette 5,9 milyon kişi için tahliye emri çıkarılmıştı.

Sel ve toprak kaymalarında en fazla can kayıpları Hiroşima, Ehime, Okayama, Yamaguçi, Kyoto, Gifu, Şiga, Hyogo, Koçi ve Fukuoka bölgelerinde yaşandı.Japonya Başbakanı Şinzo Abe, sel felaketi nedeniyle Avrupa ve Ortadoğu’ya yapacağı geziyi ertelemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ