İsveç’te ırkçılar oyunu artırsa da, Sosyal Demokratlar yine birinci oldu

İsveç’te resmi olmayan sonuçlara göre aşırı sağcı parti İsveç Demokratları (SD) dünkü genel seçimde oyunu artırsa da Sosyal Demokrat Parti birinciliğini korudu.
Dün düzenlenen seçimde ırkçı İsveç Demokratları partisi (SD) oyların yüzde 17’6’sını aldı. Partinin bir önceki seçimde oyu yüzde 12,9 seviyesindeydi. Seçim öncesi yapılan anketlerde ırkçı partinin oyu yüzde 20 ve üstü olarak tahmin ediliyordu ancak İsveç demokratları yüzde 17’de kaldı. Parti parlamentoda Ilımlılar (Moderate)’in ardından 2014 seçimlerinde olduğu gibi 3. büyük parti olarak varlığını sürdürecek. Millekvekili sayısı ise 49’dan 63’e çıktı.

Sandıkların tamamı açıldı. Mevcut başbakanın partisi Sosyal Demokratların dahil olduğu Kırımızı Yeşiller ittifakı (Rödgröna) 40,7 oy alırken merkez sağdaki dört partinin ittifakı olan Alliansen ise   40,3’te kaldı.

Sosyal demokratlar yüzde 28,4 ile 1911’den beri en düşük oy oranını aldı.

KOALİSYON İÇİN İKİ HAFTA

Seçimden önce iki blok da ırkçı SD ile koalisyon yapmama sözü vermişti.

İsveç  Sosyal Demokratlar ve Yeşil Parti’nin, dışardan Sol Parti destekli azınlık hükümeti tarafından yönetiliyordu.

Seçim sonucunda Sosyal Demokratlar ve Yeşil Parti’nin oyu azalırken Sol Parti’nin oyları arttı.

Seçimin ardından bir açıklama yapan İsveç’in Sosyal Demokrat Başbakanı Stefan Löfven, önümüzdeki haftalarda da görevde kalacağını ve siyasi yelpazenin SD dışında kalan partileriyle işbirliği imkanı arayacağını söyledi:

“Parlamento açılana kadar iki haftamız var. Başbakan olarak sakin bir şekilde, seçmenlerin oylarına ve İsveç’in seçim sistemine saygı göstererek çalışacağım.”

Partilerin henüz kesin olmayan oy oranları şöyle oldu:

Sosyal Demokratlar: %28,4
Ilımlılar : %19,8
İsveç Demokratları: %17,6
Merkez Parti: %8,6
Sol Parti: %7,9
Hristiyan Demokratlar: %6,4
Liberal Parti: %5.5
Yeşil Parti: %4,3


EN BÜYÜK ARTIŞ AŞIRI SAĞDA GERÇEKLEŞTİ

Partiler arasında en büyük oy artışını da yaklaşık yüzde 4,2 ile SD gerçekleştirdi. Sosyal Demokratlar, Ilımlılar ve Yeşil Parti dışında tüm partiler oy oranlarını artırmayı başardı.

2015’te Avrupa’ya göç akınının yükselişe geçmesiyle ülkede göçmenlerle ilgili kaygılar artmış, SD’nin oyunda hızlı bir artış gözlemlenmişti. Seçim tartışmalarını mülteciler ve göçmen krizi domine etti.

Oy oranı yüzde 20’nin altında kalsa da Sosyal Demokratlar ve Ilımlar’ı içeren bir koalisyon kurulması durumunda SD ana muhalefet partisi haline gelecek.

Oy verme işlemi sonrasında gazetecilere konuşan İsveç Başbakanı ve Sosyal Demokratlar’ın lideri Stefan Löfven de, SD’nin lideri Jimmie Åkesson da, sert söylemlerini sürdürmüştü.

“IRKÇILAR POLİTİKAMIZI ETKİLEYEMEZ”

Löfven, “ırkçı ve aşırıcı” olarak nitelediği SD’nin hükümetini etkilemesine izin vermeyeceğini söyledi.

Åkesson ise, devlet televizyonu SVT’yi partisinin göçle ilgili bazı beyanlarına yeterince yer vermeyerek sandık sonuçlarını etkilemeye çalışmakla suçlamıştı.

Ülkede ekonomik gelişme sürüyor, işsizlik oranı da düşük.

Ülkede bazı kesimler şiddet olaylarından kaygılı. SD, ülkedeki silahlı saldırıları göçmenlerle ilişkilendiriyor ama bu konuda güvenilir sayısal veriler mevcut değil.

AVRUPA’DA GÖÇ KARŞITI PARTİLER BÜYÜYOR

Göç karşıtı partiler, geçtiğimiz yıllarda bazı diğer Avrupa ülkelerinde de desteğini artırdı.

2015’te Danimarka’da düzenlenen seçimlerde aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi oyların yüzde 21’ini alırken, Almanya’da da geçen yılki seçimlerde aşırı sağcı mülteci ve yabancı karşıtı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) oyların yüzde 12’sini kazandı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ