İsrailli Bakan: Erdoğan düşman görünümlü dost

İsrailli Bakan "Bakmayın Erdoğan'ın esip gürlediğine" demeye getirdi.
İsrailli Bakan Katz, Erdoğan'ı "düşman görünümlü dost" olarak tanımladı. Yona Schnitzer'in imzasıyla yayınlanan haber şöyle:

İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı İsrael Katz, ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasından sonra Erdoğan’ın “Düşmandost” rolü oynadığının altını çizerek, “Bize oldukça fazla saldırıyor. Biz de haliyle cevap veriyoruz. Unutmamak gerekir ki, Türkiye’nin Körfez ülkelerine yaptığı ihracatın %25’i Hayfa limanı üzerinden gerçekleştirilmektedir” dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET, SADECE ARTIŞ GÖSTERMEKTE…


Erdoğan’ın kendisini Müslüman Kardeşler örgütünün doğal lideri olarak görmekte olduğunu ve bu konumu itibarıyla da sürekli İsrail’e saldırmak zorunda hissetmekte olduğunu ifade eden Katz, ”-Aslında sadece kendisi için konuşmaktadır(Erdoğan için)- Türk Hava Yolları, İsrail’de faaliyet gösteren en geniş uluslararası havayoludur. Dış Ticaret hacmi de iki ülke arasında, özellikle Mavi Marmara’dan sonra sadece artış göstermektedir” dedi.

Trump, Kudüs’ten söz ederken “Birleşik Kudüs” ifadesini kullanmazken, Kudüs sınırlarından da söz etmedi. Katz, gelecekte bu durumun tartışılabileceğini belirtti.

Katz, Suudi Arabistan’ın, İsrail ile Arap dünyası arasındaki ilişkileri düzeltebileceğini belirtirken, yapılacak anlaşmaların Suudi Arabistan veliaht prensi Mohammed Bin Salman’ın İsrail’i ziyareti ya da Salman’ın İsrail Başbakanı Netanyahu’yu, Riyad’a davetiyle mümkün olabileceğini ifade etti.

Kaynak: https://bagimsizweb.com/israilden-flas-erdogan-tasviri-dusman-gorunumlu-dost/
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ