IŞİD Hücresi: Şube Moskova, Merkez Türkiye!

Rusya, Moskova'yı kana bulamaya hazırlanan ve doğrudan Türkiye'den yönetilen bir IŞİD hücresinin çökertildiğini açıkladı.
Rusya Federal Güvenlik Bakanlığı Heyeti, Moskova'da bombalı saldırılar planlayan ve IŞİD'in Türkiye'deki yapılanmasıyla doğrudan koordinasyon içindeki bir IŞİD hücresinin çökertildiğini, 4 teröristin yakalandığını duyurdu.

Heyet dün yaptığı açıklamada tutuklanan örgüt üyelerinden üçünün Tacikistan, birinin de Moldovya vatandaşı olduğunu belirtti.

Yetkililer, çökertilen IŞİD hücresi, eylem hazırlıkları ve bağlantıları ile ilgili şu bilgileri verdi:


SALDIRI HAZIRLIĞINDAYDILAR

Hücreye bağlı teröristler, terör saldırıları konusunda talimatı bir vihaz vasıtasıyla alıyordu. Hücreye baskında bu cihazla birlikte çok sayıda el yapımı bomba, bomba yapımında kullanılan malzemeler, makineli tüfekler, yüksek miktarda patlayıcı ele geçirildi.

TÜRKİYE'DEN TALİMAT ALDILAR

Moskova'da çökertilen IŞİD hücresi, örgütün Türkiye liderliğinden doğrudan talimat alıyordu. Yetkilile, ismini açıklamadıkları bu kişinin Tacikistan vatandaşı olduğuna, Tacikistan hükümetince yıllarca takip edildiğine ve en çok aranan kişi olduğuna işaret etti. Alınan bilgiye göre söz konusu hücre, Moskova'nın farklı noktalarında eş zamanlı bombalı saldırı hazırlığı içindeydi. 

2016 başından bu yana Rus istihbaratı çok sayıda saldırı hazırlığını tespit ederek, bombalı eylem hazırlığındaki onlarca teröristi yakaladı.

SEDAT PEKER ÇAĞRI YAPMIŞTI
Rusya'da çökertilen bir IŞİD hücresinin Türkiye'den yönetildiğinin ortaya çıkması gündeme bomba gibi düşerken akıllara Erdoğan rejiminin "makbul mafya babası" Sedat Peker'in çağrısı geldi. Yurtiçinde, barış için bildiriye imza atan akademisyenlere "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız" diyen Peker, Ankara saldırısı sonrası yurtdışı planlarını da şöyle açıklamıştı: "İstihbaratımız Çeçen mücahitleri Moskova'da bombalı eylemler yapabilmesi için eğitmeli ve de Moskova'nın göbeğinde eylem yapabilmelerini sağlamalıdır."

Şimdi merak edilen soru şu: Moskova'yı kana bulamak için hazırlık yapan ve Türkiye'den yönetilen IŞİD hücresi, Erdoğan rejiminin veya Sedat Peker'in planlarının bir parçası mı?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ