"İran, PKK kartını rafa kaldırdı"

Ankara'nın Bağdat'la sürpriz şekilde yakınlaşmasının ardında İran'ın PKK planı olduğu iddia edildi.
Ankara’nın Başika’dan Türk askerini çekmeyi kabul ederek Erdoğan’ın Ekim ayında hakaretler yağdırdığı Irak Başbakanı İbadi’ye dümeni kırmasının yankıları sürüyor. Arap basını gelişmeyi son dakika olarak duyururken, bazı analistler Ankara’nın Bağdat’la “mecburi” yakınlaşmasının arkasında PKK kartını şimdilik rafa kaldıran İran’ın olduğunu iddia etti. 

ORTADOĞU’DA DEĞİŞEN DENGELER
Kuveyt merkezli “El-Şahid Online” haber portalı, Binali Yıldırım’ın Bağdat ziyaretinin, Erbil yönetiminin PKK üzerindeki baskıyı artırdığı bir döneme rastladığının altını çizerek, benzer şekilde Başbakan Abadi’nin de ziyaret öncesi PKK’yı Sincar’dan çıkaracaklarını açıkladığını hatırlattı. Anlaşmayla ilgili analizde şu ifadelere yere verildi: Görünüşe göre Ankara-Bağdat yakınlaşması, Türkiye’nin İran’la uzlaşmasıyla ilişkili. Çünkü İran, bölgede PKK’yı gizli şekilde destekleyen ve örgütü Türkiye’ye baskı kurmak için bir kart olarak kullanan en önemli güç. 


“TAHRAN PKK KARTINDAN VAZGEÇMİŞ OLABİLİR”
Skynews Arapça'ya konuşan Abdulvehab Bedirhan, Türkiye’ye karşı 'Ankara'yla Suriye konusunda yaptığı anlaşmaya mukabil Tahran’ın şimdilik PKK kartından vazgeçmiş olabileceğini' belirtti.

Bedirhan, İran’ın uzun yıllardır PKK'yla gizli bir iletişim kanalının olduğunu, ancak bu kartın şimdilik çok verimli olmadığını düşündüğünü dile getirdi. Bedirhan, Rusya-Türkiye yakınlaşmasını müteakip, İran’ın yalnız kalmamak için Irak üzerinden Ankara'yla anlaşmaya varmak istediğini iddia etti.

“ERDOĞAN ERBİL’E GİDECEK”
Öte yandan, Binali Yıldırım’ın Irak ziyaretinin ardından Erdoğan’ın da bölgeyi ziyaret etmesi bekleniyor. Skynews Arapça'ya konuşan, isminin açıklanmasını istemeyen Kuzey Irak yönetiminden bir yetkili önümüzdeki birkaç ay içinde Erdoğan’ın doğrudan Erbil'i ziyaret edeceğini açıkladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ