İran el koyduğu iki İngiliz tankerinden birini bıraktı

İran'ın İngiliz bayraklı iki petrol tankerine el koyduğu açıklandı.


İran’ın el koyduğu iki İngiliz tankerinden birini bıraktığı açıklandı.

İran medyası tarafından gün içinde yapılan açıklamada, İran Devrim Muhafızları’nın bir gemiye el koyduğu belirtilmiş, İngiliz hükümeti konuyla ilgili acil bir açıklama istemişti. ABD’li yetkililer de bu haberi doğrulamıştı.


İran Devrim Muhafızları tarafından ilk yapılan açıklamada, “ Cuma günü İngiltere’ye ait Stena Impero isimli gemiye, Hürmüz Boğazı’nı geçerken uluslararası kurallara uymadığı gerekçesiyle İran Devrim Muhafızları tarafından el konmuştur. El konma işleminin ardından yasal sürecin devamı için gemi İran karasularına çekilmiştir” denilmişti.

Stena Impero’nun bağlı olduğu Stena Bulk and Northern Marine Management gemilerinin Suudi Arabistan’a doğru gittiğini ifade ederken gemide 23 kişinin bulunduğu açıklamıştı. Şirket 23 kişiyle ilgili kendilerine gelen haberler arasında, sağlıklarında bir sorun olmadığını da belirtmişti.

Denizcilik harita verileri, tankerin Hürmüz Boğazı’nı geçerken keskin bir dönüş yaptığını ve İran sularına doğru yol aldığını gösteriyordu. Tankerin, yolu kesilmeden önce Suudi Arabistan’ın körfez kıyısındaki Cubeyl limanına gitmekte olduğu biliniyordu.

BİR KAÇ SAAT SONRA İKİNCİ GEMİ

Bu haberden bir kaç saat sonra İran Devrim Muhafızları’nın Mesdar Crude isimli ikinci bir İngiliz petrol tankerine daha el koyduğu açıklandı. Daha sonra bu geminin Liberya bandıralı ‘Mesdar’ olduğu öğrenildi.

İngilizlerin sahip olduğu geminin İran tarafından güvenlik ve çevresel konularda uyarıldıktan sonra bırakıldığı belirtildi. Serbest bırakılmasının ardından Mesdar Suudi Arabistan’a doğru yoluna devam etti.

Mesdar’ın sahibi olan Norbulk Shipping UK Ltd yaptığı açıklamada gemilerinin serbest bırakıldığını doğrularken gemi personelinin de sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

İNGİLTERE’DEN AÇIKLAMA

İlk gemiye el kondupunun öğrenilmesinin hemen ardından toplanan İngiliz hükümeti ise sonradan yaptığı açıklamada bu durumun ‘kabul edilemez’ olduğunu bildirdi.

İngiliz Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt konuyla ilgili olarak, “İki İngiliz gemisinin İran tarafından el konulması konusunda çok endişeliyim. Kısa sürede iki geminin bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Hunt ayrıca gemi personeli arasında İngiliz vatandaşı bulunmadığını da sözlerine ekledi.

KAÇAK PETROL TAŞIYAN GEMİ

İran dün (18 Temmuz) Hürmüz Boğazı’nda 1 milyon varil ‘kaçak petrol’ taşdığını iddia ettiği bir gemiye el koyduğunu duyurmuş ancak bu geminin kime ait olduğunu belirtmemişti. Bugünkü haberde sözü edilen geminin dün bahsedilen tanker olup olmadığı ise henüz kesinlik kazanmadı.

Ayrıca İran geçen hafta Cuma günü (12 Temmuz) yine Hürmüz Boğazı’nda bir geminin yardım sinyali gönderdiğini bunun üzerine İran Devrim Muhafızları’nın bu gemiyi İran karasularına çektiğini açıklamıştı.

İNGİLİZ SAVAŞ GEMİSİNDEN UYARI

11 Temmuz günü ise İngiltere Savunma Bakanlığı, Hürmüz Boğazı’nda görev yapan savaş gemisi HMS Montrose’un, ‘British Heritage’ adlı İngiliz petrol tankerini durdurmaya çalışan 3 İran teknesini uyardığını belirtmişti.
İngiliz savaş gemisinin, İran tekneleri ile petrol tankerinin arasına girerek duruma müdahale ettiği kaydedilmişti.

İRAN MENŞELİ GEMİYE İNGİLTERE EL KOYMUŞTU

İngiliz Deniz Kuvvetleri 4 Temmuz’da Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını ihlal ederek Suriye’ye yakıt taşıdığı iddiasıyla Cebelitarık Boğazı’nda İran menşeli “Grace 1” isimli petrol tankerine el koymuştu.

İran, tankere ABD’nin emriyle el konulduğunu iddia etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton gemiye el konulmasından memnuniyet duyduğunu dile getirmiş ve “ABD ile müttefikleri Suriye ile İran’ın yasa dışı ticaretten kar elde etmesini engellemeye devam edecektir” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ