IKBY: Bağdadi hayatta

IKBY, ellerinde Bağdadi'nin ölmediğine dair bilgi olduğunu açıkladı.
 IŞİD Lideri Ebubekir el Bağdadi’nin Mayıs ayında Rusya tarafından düzenlenen bir hava saldırısında öldürüldüğü iddiası Moskova yönetimi tarafından defaatle gündeme getirilmişti. İran’dan da benzer açıklamalar geldi ancak Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (IKYB) ters yönde bir açıklama yapıldı.

İLGİLİ HABER: Türkiye'den Bağdadi'nin ölümüne dair ilk açıklama .... 

İLGİLİ HABER: 'IŞİD, Bağdadi'nin öldüğünü doğruladı' iddiası


“ELİMİZDE BİLGİ VAR: BAĞDADİ HAYATTA” 
BBC Türkçe'de yer alan habere göre Reuters’a konuşan IKYB’nin üst düzey yöneticisi Lahor Talabani, IŞİD liderinin yüzde 99 hayatta olduğunu söyledi. Talabani, “Bağdadi ölmedi, kesinlikle hayatta. Hayatta olduğuna dair bilgi sahibiyiz, bundan yüzde 99 eminiz. Onun Irak El Kaidesi ile olan geçmişini unutmayın. Güvenlik güçlerinden saklanıyor ve ne yaptığını biliyor” dedi.

RAKKA OPERASYONU SÜRÜYOR
Öte yandan, IŞİD'in Suriye'deki kalesi Rakka'ya düzenlenen operasyonlar sürüyor. Rusya'nın havadan desteğiyle Suriye ordusu, Cumartesi günü Rakka'nın güneybatısındaki bir dizi petrol kuyusunu ele geçirdi. Suriye'nin resmi televizyonu Akhbariya'ya konuşan bir askeri yetkili, ordunun Vahap, el Fahd, el Kseer, Ebu el Katat ve Ebu Kataş petrol yataklarıyla bölgedeki bazı köyleri IŞİD'den geri aldığını söyledi.

(BBC Türkçe, Artı Gerçek)
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ