Hollanda Meclisi: Camilerde yabancı devletlerin uzun kolu var

Hollanda Temsilciler Meclisi Araştırma Komisyonu, camilerle ilgili araştırmalarının sonuçlarını açıkladı. Raporda, 600’ün üzerindeki camide yabancı devletlerin uzun kolu olduğuna dikkat çekildi.
Tr724'ten Basri Doğan'ın haberine göre Meclis Araştırma Komisyonu raporunda, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi Müslüman ülkelerin Hollanda’daki camilere sağladığı mali destekler ‘çok ciddi endişe’ olarak nitelendirildi.

Raporda, Hollanda’daki Diyanet Vakfı’na bağlı 148 caminin finansmanı da konu edildi. Komisyon, AKP Hükümetinin, camiler aracılığıyla toplum üzerinde sindirme ve sosyal baskı kurduğu saptamasında bulundu. Baskı ve sindirmenin yoğun olarak Kürtleri, Alevileri, Ermenileri, Alevileri ve Gülenistleri hedef aldığı vurgulandı.

Hollanda Temsilciler Meclisi Araştırma Komisyonu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Hizmet Hareketine yönelik fişlemeler yapan ve bunları Türkiye’ye yollayan Hollanda Diyanet Vakfı’nı 23 Şubat 2020 tarihinde sorgulamıştı. Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) Genel Sekreteri Murat Türkmen, komisyonun sorularına bir buçuk  saat boyunca cevap vermişti.


FİŞLEMELERİ KABUL ETMİŞTİ

Komisyon huzurunda yemin ederek sözlerine başlayan Murat Türkmen, 15 Temmuz’dan sonra Hollanda Diyanet Vakfının yöneticilerinin Hizmet Hareketine mensup insanların isimlerinin fişlendiğini kabul etmişti.


Hollanda Diyanet Vakfı Genel Sekreteri Murat Türkmen


Hollanda Diyanet Vakfı  Genel Sekreteri Murat Türkmen, “Hizmet Hareketi sempatizanlarının isimlerinin Türkiye’ye iletilmemesi gerekirdi. Bunu yapan şahıs eski başkan (Müşavir) Yusuf Acar Türkiye’ye gönderildi. Bu kesinlikle kabul edilemez. Artık herhangi bir cami imamımız böyle bir ispiyonculuk yaparsa anında Türkiye’ye gönderiyoruz. Camilerimiz her türlü insana açıktır ayrımcılık yapılamaz. Camilerimiz Gülen sempatizanlarına açık.” demişti.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Hizmet Hareketi mensuplarının camilere sokulmadığını ve çok sayıda ismin Hollanda Diyanet Vakfı eski Başkanı Yusuf Acar tarafından bir liste halinde Ankara’ya bildirildiğini hatırlatan Hollanda Temsilciler Meclisi Komisyonu CU Birlik Milletvekili Dışişleri Komisyonu Üyesi Gert-Jan Segers’in sorusuna HDV Genel Sekreteri Murat Türkmen, şöyle cevap vermişti: ”Camilere girişte hiç kimseye yasak getirilmedi. Gülen sempatizanlarının isimlerini veren Yusuf Acar, bu işlemi Diyanet Vakfı adına değil, Lahey Büyükelçiliği Deventer Din İşleri Müşaviri olarak yaptı.Yusuf Acar’ın yaptığını doğru bulmuyorum. Hatta casusluk sayılır. Hizmet Hareketi sempatizanlarının  isimlerinin Türkiye’ye iletilmemesi gerekirdi. Casusluk kabul edilemez.”

TÜRKMEN: AYRIMCI İMAMLAR GÖNDERİLDİ

Hoorn şehrindeki Abdulkadir Teoman Geylani Camii imamının fetva verdiğini kabul eden Hollanda Diyanet Vakfı Genel Sekreteri Murat Türkmen, Harderwijk’de de iki imamın ‘Hizmet Hareketi mensuplarını ihbar edin’ çağrısını hatırlatan komisyon üyelerine, şu bilgileri aktardı: “Bunlar bireysel hatalardı. Hoorn’daki cami imamı derhal geri gönderildi. Zira fetvalar Diyanet tarafından yazılıyor.”


Yusuf Acar | Eski Hollanda Diyanet Başkanı


KOMİSYON: CAMİLER ANKARA HÜKÜMETİNİN UZANTISI 

Hollanda Temsilciler Meclisi Araştırma Komisyonu, Hollanda Diyanet Vakfının sık sık Ankara’da hükümetin bir uzantısı olarak çalıştığını, bu durumun Hollanda’da yaşayan Türkleri etkilediğini kayda geçirdi. Komisyon üyeleri, Türkmen’e Hollanda’daki bir Türk imamının Hollanda’ya mı yoksa Türkiye’ye mi sadık kalacağı yönünde sorular yöneltti. Hollanda Diyanet Vakfı Genel Sekreteri Murat Türkmen, buraya sadık kalacaklarını, camilerin herkese açık olduğunu, kimsenin camilerden kovulmayacağını söylemekle yetindi.NE OLMUŞTU ?

Hollanda ile Türkiye arasında ‘Diyanet muhbiri’ krizi yaşanmıştı. Türkiye Cumhuriyeti Lahey Büyükelçiliği Din İşleri Müşavirliği’nin istihbari faaliyette bulunduğu tespit edilmiş ve bunun iki ülke arasında krize yol açmıştı.

Gelişme üzerine Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Türk Büyükelçisini bakanlığa çağırmıştı. Büyükelçi’den medyada yer alan “Hollanda Diyanet Vakfı, Gülen sempatizanları hakkında istihbarat topladı”  şeklindeki haberler hakkında izahat istenmişti. Dönemin Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders Temsilciler Meclisi’nde gelişmeleri “endişe verici” olarak nitelendirmişti. Koenders “Böylesi bir şeyi kabul edemeyiz.” demişti.

FİŞLEME İTİRAFI

Türkiye’ye gönderilen listelerinde Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) üyesi isimlerin de olduğu ve bunların bile “Gülen sempatizanı” olarak fişlendiği ortaya çıkmıştı. Özellikle CDA lideri Sybrand Buma, Bakan Koenders’dan Büyükelçiyi bakanlığa çağırıp hesap sormasını istemişti. Tartışmanın odağındaki Deventer Başkonsolosluğu’nda Din hizmetleri Ataşesi olarak çalışan Dr. Yusuf Acar ise, Telegraaf gazetesine yaptığı açıklamada bu iddiaları zımmen kabul etmişti. Acar, Türk yetkililere sadece internette isimleri belli olan bazı bilgileri ilettiğini savundu ve “istihbarı” bir faaliyetin söz konusu olmadığını ileri sürdü. Konsolosluk da Telegraaf gazetesine, Acar’ın böyle bir çalışmayı “kendi başına” yaptığını ve konsolosun bundan haberinin olmadığını söylemişti.

CDA LİDERİNDEN SERT TEPKİ

Fişleme raporlarında da Gülen Hareketi’nin kalesi olarak itham edilen CDA lideri Sybrand Buma, “Söz konusu iftiralar gülünç ve gerçek dışı. Ankara’nın propaganda konusunda ne kadar aşırı gittiğini gösteriyor. Türkiye hükümetinin, Hollanda’nın iç işlerine karıştığının yeni bir kanıtı. Bu müdahale şaşırtıcı ve kabul edilemez. Kabine, büyükelçinin dikkatini çekmeli.” şeklinde tepki göstermişti.

Kaynak:Tr724

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ