Hollanda AKP'ye resti çekti!

Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçuş iznini iptal ettiğini açıkladı. Çavuşoğlu, Hollanda'nın tüm itirazlarına rağmen bugün Rotterdam kentine gideceğini açıklamıştı.


Bugün Rotterdam'a gideceğini açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş izni Hollanda tarafından iptal edildi. Hollanda, "İptal, güvenlik endişesi nedeniyle" verildiğini açıkladı. Ayrıca, "Yaptırım tehdidi, çözümü imkansızlaştırdı" denildi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,bugün CNN Türk'te katıldığı canlı yayın programında, Almanya'nın ardından Hollanda ile yaşanan toplantı krizine ilişkin "Bugün Rotterdam'a gidiyorum. Ziyaret nedeniyle tansiyon artacaksa artsın" demişti.


"HOLLANDA UÇAĞIMI KALDIRMAMAKLA TEHDİT EDİYOR" DEMİŞTİ
"Hollanda uçağımı kaldırmamakla tehdit ediyor. Bugün Roterdam'a gidiyorum. Hollanda bugün benim uçuş iznimi iptal ederse bizim çok büyük yaptırımlarımız olur" diyen Çavuşoğlu bugün Rotterdam'a gideceğini belirtmişti.

NE OLMUŞTU? 
Reuters Ajansı'na konuşan Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Ebu-Talep Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun referandum kampanyası yapmasına izin çıkmadığını açıklamıştı. Belediye Başkanı, Çavuşoğlu'nu Rotterdam'da saygıyla ağırlayacaklarını da belirtmişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bu sabah yaptığı açıklamada  "Eğer Hollanda benim uçuş iznimi iptal ederse, eğer böyle bir şey yaparlarsa, ekonomik ve siyasi bizim Hollanda'ya karşı yaptırımımız çok ağır olur" ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamadan kısa süre sonra Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş iznini iptal etti. 
BENZERİ 2012’DE YAŞANDI

Beş sene önce dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın petrol ve gaz konferansına katılmak üzere yapacağı Erbil ziyareti, benzer bir şekilde Bağdat yönetiminin uçuş iznini iptal etmesiyle engellenmişti.

Yıldız’ı taşıyan uçak son dakikada gelen uçuş izniyle, rotasını Kayseri'ye çevirmek zorunda kalmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ