Heyit’in videosu tetikledi: Uygurlar’dan Çin’e karşı ‘MeToo’ kampanyası

Çin’in Uygur halk ozanı Abdurrehim Heyit’e ait görüntüleri sosyal medya üzerinden yayınlaması ilginç bir kampanyayı tetikledi. Ülkedeki diğer Uygurlar da Çin’den tutuklu kamplarında bulunan akrabalarının videolarının yayınlanması için çağrı yaptı.
Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, sosyal medyada “MeTooUyghur (Ben de Uygur)” başlığıyla kampanya başlatıldı. Finlandiya’da yaşayan Uygurlu aktivist Halmurat Harri, Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, “Çin, eğer yaşıyorlarsa bize videolarını göster” diye yazdı. Harri, diğer tutukluların sağlık durumlarının kanıtlanması için hükümetten video yayınlamasını istedi.
Çin’in tepkisi: 1 milyar video mu yayınlayalım?

Uygurlar’ın başlattığı “MeToo” kampanyası Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying’e soruldu. Hua soruyu “Çin’de 1 milyarı aşkın kişi bulunuyor. Herkesin videosunu yayınlamamız gerekiyor mu?” diye cevapladı.

Çin, ülkenin en batısındaki Şincan bölgesinde 1 milyon civarındaki azınlık Uygur Müslümanı kamplarda alıkoyduğu gerekçesiyle uluslararası toplumda yoğun eleştiri alıyor. Yurt dışına kaçan bazı eski tutuklular, kampta oldukları sırada dinlerinden vazgeçmeleri ve iktidardaki Komünist Partisi’ne sadakat yemini etmeye zorlandıklarını anlatıyor.

Bu tür kampların varlığını uzun süre reddeden Pekin ise şimdi bu kampların mesleki eğitim için kurulduğunu, burada Uygurlar, Kazaklar ve diğerlerinin ücretsiz meslek eğitimi aldığını öne sürüyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ