Halkbank eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla tahliye edildi

Halkbank eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla, ABD’de cezaevinden tahliye edilerek Türkiye’ye iadesi için Göçmenlik Dairesi’ne teslim edildi.
Atilla’nın avukatı Halil Uzun, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada cezaevinde müvekkiliyle görüştüklerini belirterek, “Türkiye’ye döneceği için çok heyecanlı” dedi.

Avukat Uzun, Atilla’nın bugün cezaevinden tahliye edileceğini ancak prosedür gereği Amerikan makamları tarafından sınır dışı işleminin gerçekleştirileceğini belirterek, “Sınır dışı işlemleri 2-3 gün sürebilir. Çok bildiğimiz bir prosedür değil. Bu bürokratik işlemler tamamlandıktan sonra Hakan Atilla Türkiye’ye dönecek” dedi.

Atilla’ya ‘ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma’, ‘Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma’, ‘bankacılık sisteminde sahtekârlık yapma’, ‘bankacılık sisteminde sahtekârlık yapmak için kumpas kurma’, ‘kara para aklama’ ve ‘kara para aklamak için kumpas kurma’suçlamaları yöneltilmişti.


Mahkeme jürisi Atilla’yı sadece ‘kara para aklamak için kumpas kurma’ suçundan suçlu bulmamış, 16 Mayıs 2018’de 32 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

New York’ta görülen davada Yargıç Richard Berman, 16 Mayıs 2018’de Atilla’nın cezaevinde kaldığı 14 aylık sürenin aldığı cezadan düşürülmesine ve 500 dolar para cezası ödemesine hükmetmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ