Güney Afrika'da renkli Ramazan

Pekçok milletten insanlar kardeşçe bayramlarını kutladı.
Güney Afrika’da renkl Ramazan Bayramı

Sahraaltı’nın en büyük camisi Nizamiye’de bu yıl da Ramazan Bayramı renkli görüntülere sahne oldu. Bir çok milletten Müslümanlar, yerli siyahlar, Hintliler omuz omuza namaz kıldı.Birbirlerini tanıyan tanımayan binlerce insan caminin içinde ve geniş avlusunda sarılarak bayramlaştı.Razaman boyunca günlük yaklaşık 500 kişiye ücretsiz iftar verilen Nizamiye’de, bayramda da cemaate şeker ikram edildi.


Cami bahçesinde kurulan şişme parklarda çocuklar sevindirildi. Johannesburg ve Pretoria şehirleri arasındaki Midrand bölgesinde 2012’den beri hizmet veren ve ülkede Türk Camisi olarak meşhur olan Nizamiye’nin çarşısı da namazın ardından Müslümanlarla doldu.

Yerli halk Türk baklavaları, simitleri,börekleri ile bayram kahvaltısı yaptı.Cemaat ayrıca Cami'nin kutsal emanetlerin ve dünyadaki meşhur camilerin tablolarının olduğu sanat galerisini gezdi. 

Güney Afrika lideri Jacob Zuma ülkedeki Müslümanların bayramını kutladı. Zuma resmi mesajında, “ İslam’ın kutsal ayı Ramazan’ın bitişini vatandaşlarımızla kutladık. Bütün Müslümanların Ramazan bayramını kutluyorum” dedi.

Başkan Yardımcısı Cyril Ramaphosa da geçen yıl olduğu gibi, yüzbinlerce Müslümanın yaşadığı Laneisa’da, bayram namazının ardından cemaate hitap etti. İslam’ın merhamet, adalet ve kardeşlik dini olduğunu ifade eden Ramaphosa Müslümanların bir ay boyunca oruç tutarak ruhlarını ve bedenlerini disiplin ettiklerini, kötülüklerden uzak yaşadıklarını söyledi. Namaz kılan cemaatten iktidar partisine dua etmelerini ve gelecek seçimlerde kendisine oy vermelerini rica eden Ramaphosa, ayrıca Müslümanlara Kutsal Ay boyunca fakir halka yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkür etti.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ