Gülen aleyhine makaleyi parayla yazmış

Michael Flynn’ın aldığı parayı resmen kabul etti.
Trump’ın istifa etmek zorunda kalan Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ın Türkiye’den para aldığı resmen kanıtlandı. AP, konunun tüm detaylarını haberleştirirken, Flynn’ın ABD Adalet Bakanlığına, Türk hükümeti için 530 bin dolar karşılığında lobici olarak kayıt yaptırdığı ve Türkiye’den para aldığını kabul ettiği ortaya çıktı.

Böylece Flynn'in "Gülen iade edilsin" şeklindeki makalesinin sırrı da çözülmüş oldu. Sözkonusu makalenin ödenen 530 bin dolar çerçevesindeki bir lobicilik faaliyeti olduğu artık net biçimde ortaya çıktı. 

RUSYA BAĞLANTILARI İSTİFA GETİRMİŞTİ

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, bu göreve gelmeden önce Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Ivanovich Kislyak ile yaptığı telefon görüşmesinde “Rusya’ya yaptırımların kaldırılmasını” konuştuğu yönündeki iddialar üzerine görevinden istifa etmişti.

Korgeneral Micheal Flynn’ın sahibi olduğu şirketin lobicilik faaliyetleri karşılığında Türk işadamlarından para aldığı iddia edilmişti. Söz konusu iddialar yaşanan, yeni gelişmelerin ardından netlik kazandı.

TÜRKİYE’DEN 530 BİN DOLAR ÖDEME

Flynn’in danışmanlık şirketi Flynn Intel Group Inc., daha önce bir Türk iş adamının sahip olduğu bir şirkete yönelik çalışmalarını Kongre’ye bildirmişti. Fakat Amerikan Adalet Bakanlığı’na bu konuyla ilgili ayrıntılı olarak başvurmamıştı. Büyük tartışmalara neden olan bu durumun ardından Adalet Bakanlığı’na sunulan yeni dosya, Flynn’in firmasına Türkiye’den 530 bin dolar ödendiğini gösteriyor.

Associated Press’in haberine göre Flynn, ABD Adalet Bakanlığına, Türk hükümeti için 530 bin dolar karşılığında lobici olarak kayıt yaptırdı. Haberde, bu ücreti ödeyenin ‘Türkiye hükümeti’ olabileceği vurgulandı. Flynn’ın avukatı, iddiaları doğruladı.

Ödemeyi Türk işadamı Ekim Alptekin yaptığı daha önce ortaya çıkmıştı.

AP, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nin de konuyla iglili soruları cevapsız bıraktığını belirtti.

LOBİCİLİĞE DEVAM EDECEK
Flynn’in Beyaz Saray’dan atılsa da, Türkiye adına lobici olarak devam edeceği ifade ediliyor.

PARAYLA YAZRIRILAN O MAKALE

Flynn, ABD Başkanlık seçimlerinin yapıldığı gün The Hill sitesinde yayımlanan makalesinde, ABD hükümetinin Fethullah Gülen’i ülkede barındırmaması gerektiğini savunarak, Barack Obama yönetimine sert eleştiriler yöneltmişti. 

Kaynak: http://bigstory.ap.org/article/former-trump-security-adviser-flynn-admits-turkey-lobbying
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ