Gazze’de Kudüs protestoları: 43 Filistinli öldürüldü

ABD daha önce verdiği karar doğrultusunda bugün İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyor.

Gazze'de gösteriler düzenlendi. İsrail güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu aralarında 14 yaşında bir erkek çocuğun da bulunduğu en az 48 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin sağlık yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre binden fazla kişi yaralandı, en az 35 kişide kurşun yarası var. Batı Şeria'daki Filistin yönetimi, İsrail'i 'Gazze'de katliam yapmakla' suçladı.


Filistin yönetimi sözcüsü Yusuf el Mahmud, “uluslararası toplum Gazze'deki korkunç katliamı durdurmak adına derhal harekete geçmelidir" dedi.

Türkiye’den tepki var. Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, paylaştığı Twitter mesajlarında "Bu katliamdan, İsrail hükümeti kadar ABD de sorumludur" ifadelerini kullandı

ABD Başkanı Donald Trump, büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararını Twitter hesabından  değerlendirdi. 'İsrail için Büyük Gün' olarak tanımladı ve takipçilerine açılışı Fox News'tan izlemeleri çağrısında bulundu.

ABD'nin Kudüs büyükelçiliğinin açılış törenine, Trump'ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner'in de aralarında bulunduğu üst düzey ABD'li yetkililer katılacak. Trump'ın açıklamasından sonra kendi büyükelçiliklerini de Kudüs'e taşıma kararı alan Guetamala ve Paraguay devlet başkanları da törende yer alacak.

BBC Türkçe’nin haberine göre, çoğu AB temsilcisi ise törende yer almayacak. Törenin Türkiye saati ile 16.00'da başlaması planlanıyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD'nin kararının kutlanması gerektiğini söyledi ve diğer ülkelere de Trump'ın kararını takip etme çağrısı yaptı.

Filistin Lideri Mahmud Abbas da büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması kararını "yüzyılın tokatı" olarak tanımladı.

Kudüs'deki ABD Konsolosluğu geçici Büyükelçilik işlevini görecek. Kentte daha büyük bir yer bulunana kadar öncelikle ABD'nin Kudüs'teki mevcut konsolosluk binasının içinde geçici bir büyükelçilik açılacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ